Ponuka online podujatí

Online podujatia pre školy a škôlky

Ponukový list podujatí pre materské a základné školy a osemročné gymnáziá | II. polrok 2021

Keďže pandemická situácia v súvislosti s vírusom Covid-19 nám nedovoľuje stretávať sa, ponúkame naše služby online. Chceme tak školám vyjsť v ústrety a v rámci dištančného vzdelávania rozšíriť ponuku pre deti, žiakov a študentov.

Pre školy a škôlky sme vytvorili ponukový list, ale aj krátku videoponuku našich aktivít. Snažili sme sa, aby naša ponuka bola pestrá, aby aspoň čiastočne reflektovala na aktuálne školské osnovy či potreby mladých ľudí v dnešnej dobe.

Naše knihovníčky radi poradia vhodnú online hodinu pre ten-ktorý ročník, prípadne pomôžu po vzájomnej dohode s pedagógom pripravia tematicky hodinu, ktorá bude korešpondovať s aktuálnymi potrebovali výuky.

Budeme radi, ak sme sa trafili do vkusu pedagógov a detí a z našej ponuky si vyberiete, čo vám vyhovuje.

Zároveň ponúkame aj podujatia pre krúžky (dramatické, tvorivosti a pod.), ktoré fungujú pri základných školách. Keď to pandemická situácia dovolí a naša knižnica bude môcť byť opäť otvorená, na spestrenie činnosti môžu deti z týchto krúžkov spolu s pedagógmi využiť priestory knižnice či letnú terasu knižnice aj v popoludňajších hodinách.

Všetky podujatia sú bezplatné a realizujeme ich počas celého školského roka.
Online hodiny (vrátane tvorivých dielní) si môžete objednať telefonicky na tel. č. 0915 839 714, prípadne e-mailom na adrese podujatia@gmail.com.
Jedna online hodina trvá 45 minút.

Technické požiadavky z našej strany sú minimálne. Pedagógom postačí internetové pripojenie a počítač, resp. notebook s kamerou a mikrofónom (reproduktorom). Ak má škola možnosť prepojiť notebook aj s interaktívnou tabuľou, o to lepšie. Uprednostňujeme online prenos prostredníctvom aplikácie ZOOM, ale nebránime sa aj iným možnostiam v prípade, že tá-ktorá škola preferuje iný spôsob prenosu.

Tešíme sa na spoluprácu.

Mgr. Zdenka Prílepková
podujatia@oravskaknizni.sk

Ponukový list podujatí pre materské školy a I. stupeň ZŠ

Osmijankove rozprávky Kristy Bendovej – tematické online hodiny z kultovej knihy rozprávok, ktorá aj dnešným deťom prinesie rovnaké potešenie, aké pri čítaní zažívali ich rodičia a starí rodičia. Nechýba vtip, nebojácnosť, dobrosrdečnosť, fantázia a poučenie.

O žuvačkovom ježkovi – online hodina, kde je hlavným hrdinom ježko a jeho zvierací kamaráti z lesa. Lesným príbehom sprevádza knihovníčka teta Ala a Matejko. Súčasťou hodiny je aj tvorivá aktivita Prevliekací ježko.

O Guľkovi Bombuľkovi – O priateľstve Guľka Bombuľka a o tom, ako sa to všetko začalo… Online hodina na motívy knihy Márie Ďuríčkovej.

Sofia a tekvička – pôvabný a čarovný príbeh, ktorý si okrem detí zamilujú i rodičia a učitelia. Online hodina na motívy knihy Sofia a tekvička plnej krásnych a veselých ilustrácií. Súčasťou online hodiny je aj tvorivá aktivita Zeleninové zvietatká.

Veľryba Grétka a jej dobrodružstvá – príbeh o podmorskej speváčke, veľrybe Gréte, ktorá zo dňa na deň stratí hlas a nikto nevie, prečo. Online hodina na motívy knihy Andrey Gregušovej Gréta spojená so zážitkovým čítaním. Súčasťou je tvorivá aktivita Vyrob si svoju Grétku, ako aj výstavka kníh o podmorských živočíchoch.

O líške Hrdzoške a prababičke Prírode – online hodina na motívy rozprávok Miroslava Sanigu, o tom, ako matička Príroda potrestala hrdú líšku, ktorá poznala len posmešky a vedela sa chvastať. Súčasťou je aj tvorivá aktivita Knižná záložka líška.

Literárne hádanky O kom? O čom? O všeličom? – zábavná hodina s hádankami zameranými na slovenských autorov. Súčasťou je aj tímový triedny kvíz o zaujímavé ceny.

Online podujatia pre materské školy a I. stupeň ZŠ

Ponukový list podujatí pre II. stupeň ZŠ a osemročné gymnáziá

Pravda či omyl? – zábavná hodina otázok a odpovedí, precvičme si svoj všeobecný prehľad vedomostí. Hľadanie správnych odpovedí v knihách a na webových stránkach. Práca v skupinách, vyhodnotenie.

Mať tak o koliesko viac – veselé obrázky o vynálezoch, naozajstných príbehoch aj v knihách J. Verna. Spojenie hodiny slovenského jazyka, fyziky. Práca s knihami v knižnici a s webovými stránkami.

Verte, neverte – online hodina o tom, že Popolušku nájdeme aj v básni Milana Rúfusa. Súčasťou je práca s textom básne, predstavenie tvorby slovenského básnika M. Rúfusa.

Ako dostať ľudskú nohu na oblohu? – básne Viliama Klimáčka, práca s jeho knihou Noha k nohe, zaujímavá tvorivá aktivita.

Literárne hádanky O kom? O čom? O všeličom? – zábavná hodina s hádankami zameranými na slovenských autorov – klasikov, ale aj na súčasnú slovenskú tvorbu. Na základe krátkej ukážky a nápovedy hádajte názvy kníh.

Hrdinské dialógy – tvorivé písanie, tipy na dobré knihy súčasnosti aj minulosti. Súčasťou online hodiny je práca v dvojiciach – deti si vyberú svojho knižného hrdinu „z nášho výkladu“ a tvoria príbeh, v ktorom – chtiac-nechtiac, vznikajú vtipné zápletky.

Los detektivos – zaujímavé rozprávanie o hrdinoch knižných detektívok pre deti a mládež, predstavenie zvieracích detektívov aj detektívky dievčatá. Súčasťou je detektívna hádanka a pravidlá dobrej detektívky.

Kresba, čo skrýva tajomstvo – tvorenie bublinového príbehu k vybranej kresbe, interaktívna online hodina zameraná na tvorenie ilustrácie a príbehu k nemu, komiksová tvorba.

Zo života knižnice – online hodina plná rozprávania o živote v knižnici, o novinkách pre mladých, o dobrovoľníctve, o potrebe čítania, o správnom výbere kníh, predstavenie knižnice a práce v nej.

Práca s knihou – Neviete, čo je to rešerš? Ako si nájsť tú správnu knihu? Ako získať materiál k dobrej seminárnej práci či referátu? Ako sa aj za pomoci knižnice pripraviť na skúšky? Online hodina, kde nájdete odpovede na otázky, ako sa orientovať v „online“ knižnici.

200 rokov s Matúškom – tematická hodina zameraná na 200. výročie narodenia Janka Matúšku, zaujímavosti zo života, z tvorby, ukážka zaujímavej prezentácie čítačky z jeho tvorby.

Online podujatia pre II. stupeň ZŠ a osemročné gymnáziá

Online aktivity môžete sledovať na našom facebooku a YouTube kanáli.

Ďakujeme, že nás sledujete.
Sme tu pre vás.