Dráčiky v rozprávkach Pavla Dobšinského

16. marec – Deň ľudovej rozprávky

Dráčiky v rozprávkach Pavla Dobšinského

Deň ľudovej rozprávky sa oslavuje každoročne 16. marca, v deň, keď sa narodil náš najväčší rozprávkar Pavol Dobšinský. Dobšinského rozprávky, to sú nielen princezné a králi, ale aj draky. Milan Rúfus o ľudovej rozprávke kedysi povedal: „Rozprávka tlmočí zákony, objavené skúsenosti tých, ktorí nesú život na pleciach.“

Vedeli ste, že v júli 1885 Dobšinský poslal do Jasenovej v balíku (v tzv. doskovej kysni v balíku) všetky rukopisné zbierky ľudových povestí a zábavníky, aby ich ukryli v sakristii kostola, lebo sa obával ich zničenia zo strany odporcov Slovákov.

Ale poďme pekne poporiadku…

Čo je to rozprávka? Rozprávka rozpráva o túžbe po šťastí. No a šťastie tvorivého človeka je podľa Dobšinského zlatá podkova, pracovným nástrojom zlaté pero a múdrosť odkazu predkov zlatý vlas.

DRAK má veľa hláv, ktoré mu môžu dorásť po odseknutí, býva v diere alebo v paláci pod zemou. A ako vyzerá? Ako obluda podobná plazovi, má zvyčajne krídla a pazúry, chrlí oheň. Má aj podobu šarkana, ktorý býva v zámku, má budzogáň a jazdí na tátošovi, môže sa správať ako človek, ale nie je ním.

DRAK v boji používa svoje „prirodzené“ zbrane: tlamu, oheň, pazúry a let. Unáša princezné, stáva sa často jej manželom, môže byť synom strigy a byť jej manželom. Jeho potravou sú často zlaté, strieborné a olovené halušky, pije pivo 😉

Z Dobšinského rozprávok s drakmi vyberáme…

Janko a Macko – drak v rozprávke pomôže Jankovi potrestať ježibabu, slúžku a kráľovu dcéru.
Zakliata hora – dvanásťhlavý drak zahynie rukou šuhaja, ktorý sa stane kráľovým zaťom.
Popolvár – bojuje s trojhlavým a dvanásťhlavým drakom
Tri perá z draka – Janko ide do sveta hľadať dobré i zlé a ako dôkaz, že to nájde, má priniesť tri perá z draka.
O zakliatej sestre – v jazere panuje obrovský čierny drak, ktorého premôže Števko, brat, ktorému unesie drak sestru. Doprostred čela mu hodí vajce.
Lomidrevo a Laktibrada – v tejto Dobšinského rozprávke premôžu siláci troch drakov.
Vintalko – daruje život drakovi, ten ho obdaruje nechtom z palca pravej nohy.
Panna za drakom – vystupuje tu dvanásťhlavý drak preoblečený za pána v zlate oblečeného.
Otec nebeský – na šarkana sa premení starý had, ktorý unesie baču. Zachráni ho Otec nebeský, zlatým písmom popísaný lístok.
Hrdá panička – Janko dostane od draka medené jabĺčko a medený prútik.
Kraľčik, Kucharčík, Popolčík – všetci traja zabijú drakov – mužov troch dievok starej strigy.
Baláž – od troch zabitých drakov získal zlatú hviezdu, zlatý mešec a zlaté slnko.

Pozn.: Rozprávky sme vyberali z týchto kníh:
Najkrajšie rozprávky Pavla Dobšinského, Fragment, 2014
Soľ nad zlato, Vydavateľstvo Matice slovenskej , 2005
Prostonárodné slovenské rozprávky 1,2,3, Tatran 2016

Babička číta rozprávku

Urobte si pohodlie, zavolajte svoje ratolesti a vypočujte si prostonárodnú rozprávku Pavla Dobšinského Nevesta unesená drakovi. Číta Sidka Mikušová…

Tvorivá dielňa DRAČIE VAJCE

Počas Dňa ľudovej rozprávky myslíme hlavne na našich najmenších čitateľov, pre ktorých si knihovníčka ALA pripravila tvorivú dielňu DRAČIE VAJCE. Je super jednoduchá, tak poďte s nami na to.

Dobšinského rozprávka v komikse

Vedeli ste, že Dobšinského rozprávka ožila aj v KOMIKSE? Všetko spáchali šikovné sestry Jančové. Obidve, mimochodom dvojičky, sú totiž nadšenkyne komiksov a rozhodli sa vytvárať vlastné komiksy a pomocou slovenských superhrdinov chcú inšpirovať, motivovať a vzdelávať.

Rovnomenný komiks na motívy Dobšinského rozprávky Čiernovlasý princ uzrel svetlo sveta v decembri 2020. Autorkou scenára je Ivana, ilustrátorkou jej sestra Zuzana. Ako svorne tvrdia, v tejto Dobšinského rozprávke videli potenciál na pokračovanie a priblíženie príbehu deťom pomocou komiksu. Dobšinského príbehy v nich vyvolávajú pocit superhrdinskej tematiky, ktorá je práve pre komiks príznačná.

Poznáte rozprávku Čiernovlasý princ? Ide o príbeh z kráľovstva, kde majú všetci červené vlasy, len princ ich má čierne. Preto ho v kráľovstve nevedia prijať. Vlastný otec ho posiela na miesto, kde mu vlasy majú zmeniť. Princ z kráľovstva odchádza na päť rokov.

Sestry Jančové týmto nepriamo odkazujú v komikse aj na to, že ľudia si mnohokrát robia úsudky o druhých len na základe toho, ako vyzerajú.

Ak ste fanúšikmi komiksov alebo len chcete vidieť komiks v prevedení šikovných slovenských autoriek, nech sa páči. Komiks, jeho kompletnú verziu, nájdete tu.

Titulná strana komiksu Čiernovlasý princ

Sme tu pre vás.