Staničná knižnica

Knihám darovali nový domov

Do Vianoc zostáva už len pár dní a zázraky sa dejú. Aké? No predsa knižné. Oravská knižnica Antona Habovštiaka v Dolnom Kubíne sa rozhodla, že svojim vyradeným knihám dá šancu na nový život a posunie ich ďalej, novým čitateľom na miesta, kde by to možno nečakali. Ide o nový projekt knižnice „Daruj knihe nový domov“, ktorý však v sebe spája niekoľko čiastkových projektov. Spoločným znakom sú knihy. Také, ktoré už nemajú v knižnici dosť miesta a stali sa akoby nadbytočnými. Ale zďaleka nie zbytočnými.

Oravská knižnica ešte na Mikuláša rozdala viac ako stovku krásnych kníh, ktoré darovali čitatelia a zamestnanci knižnice. Z knižných mikulášskych balíčkov sa tak mohli tešiť seniori v Zariadení opatrovateľskej služby v Dolnom Kubíne, klienti v Domove sociálnych služieb v Dolnom Kubíne a mamičky s deťmi zo Zariadenia dočasného bývania v Dolnom Kubíne.

Prvý ročník Knižného Mikuláša mal úspech, preto nenechal na seba dlho čakať ani ďalší nápad. Od myšlienky k realizácii nebolo ďaleko. Tím knihovníkov z dolnokubínskej Oravskej knižnice sa pustil do práce. Ešte pred Vianocami sa im podarilo zrealizovať projekt Na ceste, a to v spolupráci so Železnicami Slovenskej republiky, dopravcom ARRIVA Liorbus a mestom Dolný Kubín. Na tri autobusové a päť železničných staníc na Orave a do nocľahárne v Dolnom Kubíne umiestnili knižné police – „staničné knižnice“, ktoré naplnili vyradenými, ale stále zaujímavými knihami rôznych žánrov pre rôzne kategórie čitateľov. Tak, aby si na svoje prišli malí aj veľkí cestujúci, ktorí čakajú na vlak či autobus na staniciach v Dolnom Kubíne, Kraľovanoch, Párnici, Oravskom Podzámku, v Trstenej a v Námestove. Svoju knižnú policu majú vďaka projektu Na ceste aj klienti mestskej nocľahárne, ktorí sú tu na akomsi životnom rázcestí.

Projekt Daruj knihe nový domov vznikol z jednoduchého dôvodu. Knižnica a jej zamestnanci nechceli, aby knihy smútili v sklade bez nádeje, že si ich ešte niekto prečíta. A napokon chceli aj to najdôležitejšie – poskytnúť knihy ďalším čitateľom a podporiť tak záľubu v čítaní kníh.
Projekty Na ceste či Knižný Mikuláš nie sú zďaleka jedinými aktivitami, ktoré knižnica spustila. Už teraz plánujú ďalšie akcie na tému Daruj knihe nový domov. Tie sú však malým prekvapením pre čitateľov.

Zdenka Prílepková