Knihovníčka odporúča

Milí naši čitatelia, prichádzame opäť s vašou obľúbenou rubrikou Knihovníčka odporúča.  Tentoraz vám ponúkame tipy na zaujímavé knižné tituly z „náučného súdka“. Môžete sa dočítať ako je to s očistou ducha ale aj tela.

Knihovníčka Antónia Albíniová z oddelenia náučnej literatúry odporúča tieto knižné tituly:

 

KOLLÁROVITS, Štefan. Svet športu verzus svet biznisu.

 

Populárno-náučná publikácia o športe, úspechu, biznise, úspešných športovcoch a ich uplatnení.

„Niekoľko slovenských , ale i zahraničných osobností z oblasti športu, biznisu i akademickej obce mi kládlo otázku:  prečo práve téma „Svet športu verzus svet biznisu“ ?

Poznám mnohé smutné životné príbehy vynikajúcich športovcov, olympijských víťazov, majstrov sveta či Európy, ktorí zanedbali priebežné vzdelávanie a nedokázali sa adekvátne etablovať v postšportovej kariére a sú mementom pre nasledujúce generácie vynikajúcich športovcov.

Súčasní vrcholoví elitní svetoví športovci si našťastie, potrebu adekvátneho vzdelávania, ako základnú podmienku úspešného života po „kariére“, už plne uvedomujú.

Svetlým príkladom na Slovensku je úspešná reprezentantka Danka Barteková, strelkyňa v skeete, absolventka Univerzity Mateja Bela (UMB) v Banskej Bystrici s čerstvým doktorátom, majiteľka viacerých európskych i svetových medailí členka MOV.“

 

STAHL, Stefanie. Vedomie vlastnej hodnoty : posilnite svoje sebavedomie a žite ľahšie.

 

Sebavedomie do veľkej miery ovplyvňuje ako sa správame a ako sa cítime. Veľakrát sa ľudia mylne domnievajú, že ich hodnota je priamo úmerná ich úspechom vo vzťahoch alebo v pracovnej sfére, sú sklamaní a plní bezmocnosti. Vlastné ja, hodnota a vedomie – tieto tri slová znamenajú vnútorné presvedčenie, ktoré je rozhodujúce pre spôsob života a spokojnosť človeka so svojim životom, aj so sebou samým.

Čím sa líši sebavedomý človek od človeka s nedostatočným sebavedomím? Odpoveď na túto otázku je prekvapivo jednoduchá. Aby ste do svojho života vniesli viac radosti, premýšľajte, čo vás robí šťastnými. Ak ste šťastní v prírode, choďte do prírody, snažte sa aj smiať čo najčastejšie. Sebavedomý človek sa akceptuje aj so svojimi slabosťami. Naopak neistý človek nedokáže svoje slabé stránky prijať, alebo ich berie príliš vážne. Neistí ľudia sú zameraní na nedostatky.

Čo s tým? Terapeutka Stefanie Stahl vo svojej knihe vedomie vlastnej hodnoty vysvetľuje, ako sa vymaniť z kolotoča frustrácie, smútku a hnevu a ako opäť získať dobrý pocit zo samého seba.

 

 

FLECKOVÁ, Anne. Veľké tučné klamstvo : kniha plná informácií o tom, ako môžu zdravé tuky vyliečiť vaše telo.

 

Počuli ste už o tom, že kvalitný tuk je zdravý, zoštíhľuje, lieči (nielen) autoimunitné ochorenia a chráni pred toľko obávanými civilizačnými chorobami? Počujete to prvý raz v živote a ešte stále veríte, že keď zjete viac ako tri vajcia týždenne, pri najbližšej príležitosti vás skolí infarkt? Alebo že štíhlosť a zdravie dosiahnete len tak, že sa budete vyhýbať tučným potravinám? Pravdou však je, že ak sa vám napríklad nedarí zhodiť nadbytočné kilá, bojujete s ekzémami alebo vysokým tlakom, tuk je v tom nevinne. Vaše bunky po ňom zúfalo bažia!

Uznávaná lekárka Dr. Anne Flecková prichádza s riešením, ktoré je založené na najnovších vedeckých poznatkoch a jej dlhoročných skúsenostiach priamo z praxe. Jej prístup môže pomôcť zlepšiť aj váš život a zdravotný stav. Správne využívanie tukov totiž v sebe skrýva úžasný potenciál predchádzať chronickým chorobám, ako sú srdcovo-cievne ochorenia, nadváha, depresia, Alzheimerova choroba a rakovina, zmierňovať ich príznaky, a dokonca ich liečiť. V tejto knihe sa dozviete šokujúce fakty o tom, ako vlastne došlo k „tučnému“ omylu, ktorý dlhodobo podkopáva naše zdravie.