Los detektivos

LOS DETEKTIVOS #1

Detektívka (z lat. detegere, odhaľovať, odkrývať) je druh literatúry, ktorý sa vyznačuje dejovosťou a jednoduchou kompozíciou textu založenou na zločine. Jadro príbehu tvorí pátranie po páchateľovi zločinu, objasňovanie záhady a jej riešenie. Víťazí dobro nad zlom. Hlavnou postavou je detektív, ktorý sa snaží vyriešiť prípad, chytiť zločinca a odovzdať ho do rúk spravodlivosti.

Pre tých, ktorých baví dobrodružstvo, riešenie záhad, ponúkame malé predstavenie detektívov z tvorby najčítanejších autorov napínavej literatúry pre deti a mládež v našej knižnici.

LOS DETEKTIVOS #1 – Zvierací detektívi

Július Belan: Detektív Kvik a mrazivá veštba

Odporúčam, zamknite za sebou dvere, skontrolujte okná, detektívka sa začína. Vyznie to ako chválenie, ale naozaj som ja, detektív Kviko, vyriešil už 99 prípadov. Som jednoducho najlepší detektív v celom Farmákove, ba i v celej krajine. Keď sa do niečoho zahryznem, neviem prestať. Mám pomocníčku, skvelú vyšetrovateľku kozičku Mékajovú. Milujem jej koláče a aj ju. Vidieť to na mojej váhe. Do sveta detektívok ma uviedol spisovateľ Július Belan. Sme zvieracia jednotka neúnavných bojovníkov proti zločinu. V hlavnej úlohe sa vám predstavuje Holubia agentúra v prestrojení spisovateľa Andrewa McDonalda. Rozlúskneme každú záhadu, zločinci si ani nevrknú.

Frauke Scheunemann: Winston (séria kníh)

Aby bolo medzi nami jasno, vďaka fantázii Frauke Scheunemannovej dokážem rozprávať, čítať a písať. Hovorím plynule anglicky, zvládam násobilku a problémy mi nerobí ani ruština. Som najbystrejším kocúrom na planéte. Som jednoducho trieda. Volám sa Winston, mám fajn život až do chvíle, keď sa niečo prihodí. Ocitnem sa v tele Kiry. Ach, jaj, čo si počnem? Vyjasní sa táto situácia?

Markus Grolik: séria kníh o Perry Panterovi

Vrrr! Som najslávnejším mačacím detektívom. Chcel som vstúpiť do policajného zboru ako filmový pes Rex. Polícia o mňa nejaví záujem, tak som sa stal ja, Perry Panter, súkromným detektívom. Za tri konzervy tuniaka denne si hravo poradím s akýmkoľvek prípadom. Mám svoju kanceláriu a riešim veľa prípadov. Hneď v prvom prípade sa stretnem aj s nebezpečnou myšou mafiou…

Heather Vogel Frederick: Myší špióni – Čierna labka (séria kníh)

ČIERNA LABKA je znamením smrti. Čaká vás z ruky Rokforta Smraďocha, šéfa washingtonského podsvetia, najodpornejšieho hlodavca. Túži ovládnuť celý svet, nenávidí z celej duše myši. My, myšky z Myšej špionážnej agentúry Hlavička, Július, Slávka, Ťarbavec a Banánový oriešok sa ho rozhodneme zastaviť. Máme odvahu, vybavenie. Bude to stačiť? Heather Vogel Frederick to už vie, vy zistíte, keď prečítate.

Jozef Kollár: Keď ťa chytím, tak ťa zjem!

Keď ťa chytím, tak ťa zjem! Aj teba vo veľkej detektívnej naháňačke myšiaka Tima a Cyrila. Kto vyhrá? Kto vypátra najviac vyhryzených písmeniek? V knihe budete s nami ostošesť hľadať, aby ste sa niečo dozvedeli, na to vezmite jed.

Branislav Jobus: Komisár Mrodge

Z bratislavského Nového mosta niekto ukradol reštauráciu, ktorá vyzerá ako UFO. Kto to bol? Boli to mimozemšťania, teroristi, nebezpeční zločinci či futbalisti, ktorí namiesto hrania radšej okopávajú zemiaky? Ja, komisár Mrodge a môj slávny Mrodgetím (ploštice, labuť, pijavica, pavúk) odhalíme zámery zločincov alebo podľahneme presile Ultra nechutného komanda a zachránime personál reštaurácie? Čo myslíte? Ak chcete vedieť, čo je to UNK, prečítajte si extrémne zábavnú detektívku pre malých a veľkých, budete sa smiať, až kým neprasknete. Autor Branislav Jobus sa tiež smial, keď ma vymýšľal…