Noc literatúry 2023

Noc literatúry 2023

Poďte s nami na literárne potulky mestom. Šesť netradičných miest, šesť výborných literárnych diel súčasnej európskej literatúry a šesť známych osobností. Príďte sa započúvať.

17. 05. 2023 | 18:00 – 21:00
Dolný Kubín

Program

Noc literatúry 2023 - mapka

Čítania sa začnú o 18.00 h na 6 miestach naraz a pokračujú v 30-minútových intervaloch – 15 minút čítanie a 15 minút prestávka na presun na ďalšie miesto. Poradie si každý návštevník zvolí sám.

 • A: Obradná sieň MsÚ, Hviezdoslavovo námestie 1651

  Belgicko
  číta Daniela Kubíková
  Tulin Erkan: Medárik
  Nepublikované, 2021
  Preklad: Michaela Zárecká, Michal Homola
  Sibel zámerne zmešká svoj let z Istanbulu do Bruselu. Blúdi po letisku a stretáva sa s ochrankárom Ömerom, ktorý sníva o svojej minulosti v limburských baniach, a s pilotom Wernickem, ktorý už nesmie lietať. Zatvorení vo svojom vlastnom malom svete nie sú schopní správne komunikovať. Debut autorky, nominovaný na literárnu cenu Boon, opisuje pocity migranta, ktorý sa nikde necíti doma.

 • B: Gymnázium P. O. Hviezdoslava, Hviezdoslavovo námestie 1659

  Španielsko
  číta Lucia Šmigovská
  Juan José Millás, Juan Arsuaga: Sapiens a neandertálec
  Premedia, 2022
  Preklad: Katarína Zubácka
  Ako nás Don Quijote so svojím Sanchom Panzom, paleontológ Arsuaga a spisovateľ Millás, berú na zábavnú a poučnú výpravu za tajomstvami ľudskej evolúcie v duchu najlepšej vedeckej popularizácie. Sú naši paleolitickí predkovia iní, alebo sú ako my? Akademik Arsuaga skladá zábavné a dynamické odpovede prostredníctvom rozprávača Millása.

 • C: Čaplovičova knižnica, Hviezdoslavovo námestie 7

  Holandsko
  číta Jana Oľhová
  Elle van Rijn: Museli sme ich zachrániť
  Ikar, 2023
  Preklad: Adam Bžoch
  Historický román z druhej svetovej vojny napísaný podľa skutočnej udalosti, keď štvorica mladých opatrovateliek v židovských jasličkách v Amsterdame poodnáša na bezpečné miesta v Holandsku šesťsto židovských batoliat, aby im zachránili život. Autorka týmto románom postavila pomník mladým ženám, na ktorých mená sa nesmie zabudnúť.

 • D: Klub Garáž, Hviezdoslavovo námestie 2190

  Slovensko
  číta Erik Vrábel
  Stanislav Rakús: Ľútostivosť
  KK Bagala, 2021
  Zbierka poviedok, ktorá získala cenu Anasoft Litera 2022,obsahuje emotívne a psychologicky precízne vyrozprávané príbehy postáv, ocitajúcich sa vo svojich životoch a činoch na hrane dobra a zla, nevedomosti a krutosti, žičlivosti a chamtivosti, samoty aj osamelosti.

 • E: Ateliér Luka Brase, Hviezdoslavovo námestie 1687

  Švajčiarsko
  číta Tereza Oľhová
  Pascal Mercier: Perlmannovo mlčanie
  Premedia (2023)
  Preklad: Paulína Šedíková Čuhová
  Oceňovaný román z akademického prostredia začína na jazykovednom sympóziu, kde hlavný hrdina Perlmann zistí, že v pracovnom živote už nemá ďalšie méty. Prestane veriť v zmysel akademickej činnosti, prepadne sa do zúfalstva, ktoré sa každým dňom stupňuje, až ho privedie na pokraj toho najhoršieho činu.

 • F: Kníhkupectvo Libresso, Hviezdoslavovo námestie 1687

  Írsko
  číta Zdenka Prílepková
  John Boyne: Komnata ozvien
  Slovart, 2022
  Preklad: Otto Havrila
  Vtipná satira reflektujúca dnešnú spoločnosť v područí sociálnych sietí, keď jediný príspevok môže prevrátiť naruby život nielen jednotlivcovi, ale aj celej jeho rodine. Nezastaviteľnú lavínu urážok a klamstiev preruší radikálne oslobodenie sa od sociálnych sietí.

Plagát (PDF, 415 kB)
Program (PDF, 2 MB)