Noc literatúry v Dolnom Kubíne

Oravská knižnica Antona Habovštiaka v Dolnom Kubíne v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja sa po druhýkrát zapojila do projektu s názvom Noc literatúry 2023.

Noc literatúry je medzinárodný projekt, ktorý iniciovali České centrá rôznych európskych krajín. Tento rok to bol na Slovensku už 15. ročník. Išlo o sériu čítaní úryvkov zo slovenských prekladov kníh súčasných európskych autorov v podaní známych osobností, či herečiek. Pozvanie účinkovať prijali Jana Oľhová, Tereza Oľhová, Daniela Kubíková, Lucia Šmigovská, Zdenka Prílepková a Erik Vrábel. Po námestí bolo rozmiestnených šesť stanovíšť, ktoré sú nejakým spôsobom spojené s knihami, spisovateľmi, či umením (Čaplovičova knižnica, Gymnázium P. O. Hviezdoslava, Kníhkupectvo Libresso, Ateliér Luka Brase, Obradová sieň Dolný Kubín, Klub Garáž Dolný Kubín). Vždy v polhodinových intervaloch návštevníci mohli 15 minút počúvať čítanie a 15 minút mali čas na presun na ďalšie miesto. Poradie, v akom miesta navštívili, si zvolili sami.

„Čítať je úžasné! Preto som rád, že aj napriek nepriaznivému počasiu sme mohli privítať okolo sto návštevníkov a mohli si vypočuť úryvky z úžasných kníh. Tento rok sme vybrali autorov pochádzajúcich z krajín ako Belgicko, Španielsko, Holandsko, Švajčiarsko, Írsko a samozrejme Slovensko. Ukážky sa páčili nielen čítajúcim, ale aj poslucháčom. Verím, že si nájdu svojich priaznivcov knihy aj u nás v knižnici“, povedal Mgr. art. Roman Večerek, riaditeľ knižnice.

Oravská knižnica sa do čítania zapojí aj budúci rok.

Mgr. Mária Babík Ferancová
koordinátorka služieb a kultúrno-výchovnej činnosti