Oravská knižnica hostila ďalší ročník súťaže Knižný Vševedko

Podujatie bolo súčasťou projektu (Ne)obyčajné stretnutia s literatúrou (2022).

Dňa 3. novembra 2022 sa v Oravskej knižnici Antona Habovštiaka v Dolnom Kubíne uskutočnilo krajské kolo literárno-vedomostnej súťaže Knižný Vševedko 2022, ktorá je určená pre žiakov 4. a 5. ročníka ZŠ. Dvanásť finalistov, najúspešnejších riešiteľov jednotlivých regionálnych kôl, reprezentovalo zároveň aj svoju knižnicu – Krajskú knižnicu v Žiline, Kysuckú knižnicu v Čadci, Liptovskú knižnicu Gašpara Fejérpataky-Belopotockého v Liptovskom Mikuláši a Oravskú knižnicu Antona Habovštiaka v Dolnom Kubíne.

Súťažiaci si preverili znalosti zo slovenskej i svetovej literatúry pre deti a mládež. Po úvodnom teste si pätica najlepších zmerala sily vo finálovom kole, ktoré určilo definitívne poradie. Prvé dve miesta obsadili zástupcovia Krajskej knižnice v Žiline – zvíťazil Ján Hamara, druhá skončila Alžbeta Zacharová. Na tretej priečke sa umiestnil člen tímu domovskej Oravskej knižnice Jakub Vankúš.

Podujatie spestrila tvorivá dielňa pod vedením keramikárky Viery Šinalovej. Deti si s jej pomocou vytvorili hlinené misky, ktoré po vypálení poputujú k finalistom ako pamiatka na súťažné dopoludnie. Odmenou na záver pre účastníkov súťaže bola beseda s autorkou literatúry pre deti Katarínou Mikolášovou. Trom najlepším odovzdala diplomy a vecné ceny za potlesku detského publika, ktoré prišlo povzbudiť svojich kamarátov.

Vecné ceny do súťaže venovali vydavateľstvá Albatros a Slovart. Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, hlavný partner projektu.

Marián Karcol