Výberová prehliadka festivalových filmov Be2Can

Ochutnajte atmosféru prestížnych filmových festivalov.

V októbri príde vďaka Film Europe SK do Dolného Kubína výberová prehliadka festivalových filmov Be2Can. Príďte zažiť kino v knižnici a nenechajte si ujsť 4 výnimočné európske filmové produkcie v Oravskej knižnici.

19. 10. 2022 | 19:00 | Chlast
21. 10. 2022 | 19:00 | Holub sedel na konári a premýšľal o živote
26. 10. 2022 | 19:00 | Kto si myslíš, že som
28. 10. 2022 | 19:00 | Môj kráľ

Chlast

Pôvodný názov: Druk
Rok: 2020
Krajina: Dánsko
Jazyk: DA, SV
Stopáž: 112 min
Žáner: dráma, komédia
Réžia: Thomas Vinterberg
Hrajú: Mads Mikkelsen, Lars Ranthe, Thomas Bo Larsen, Magnus Millang

Štyria priatelia, učitelia na strednej škole, testujú teóriu, že zlepšia svoj život udržiavaním konštantnej úrovne alkoholu v krvi.

Existuje teória, že by sme sa mali narodiť s malým množstvom alkoholu v krvi a že mierna opitosť nám otvára myseľ pre okolitý svet, znižuje naše problémy a zvyšuje našu kreativitu. Martin a jeho traja priatelia, všetci unavení stredoškolskí učitelia, povzbudení touto teóriou sa pustia do experimentu, v rámci ktorého si počas pracovného dňa udržiavajú stálu hladinu. Ak Churchill vyhral druhú svetovú vojnu v alkoholickom opare, čo by mohlo znamenať pár kvapiek pre nich a ich študentov? (Film Europe)

Holub sedel na konári a premýšľal o živote

Pôvodný názov: En duva satt på en gren och funderade på tillvaron
Rok: 2014
Krajina: Francúzsko, Nemecko, Nórsko, Švédsko
Jazyk: SV, EN
Stopáž: 96 min
Žáner: dráma
Réžia: Roy Andersson
Hrajú: Holger Andersson, Nils Westblom, Charlotta Larsson, Viktor Gyllenberg

Brilantne absurdné príbehy o ľudskom žití.

Ako moderná dvojica Don Quijote a Sancho Panza, tak Sam a Jonathan, dvaja obchodní cestujúci s drobnými čačkami, nás vezmú na kaleidoskopické potulky ľudskými túžbami. Na výlet, ktorý nám ukáže krásu jednotlivých momentov ľudského života, malichernosť druhých, humor i tragédiu, ktoré sa skrývajú vo vnútri každého z nás, majestátnosť života, ale i ľudské slabiny. S panoramatickým výhľadom poukazuje holub zo svojej vtáčej perspektívy na ľudský stav. Operenec je ľuďmi ohromený – ich aktivitami, pochabosťami, pýchami a nervozitami, ktorým sa snaží porozumieť a pochopiť ich. Holub sedel na konári a premýšľal o živote je tretím a zároveň záverečným filmom Anderssonovej trilógie o ľudskom bytí, v ktorej sa tvorca snažil vytvoriť napätie medzi banalitami a podstatnými vecami, medzi komickým a tragickým – ukázať protikladnosť a dynamickú povahu existencie, zatiaľ čo formuje myšlienku, že ľudský druh potenciálne smeruje k apokalypse, ale tiež že jej výsledok máme vo svojich rukách. Švédsky majster komediálnej absurdity, Roy Andersson, dokáže vo svojich filmoch vniesť humor i do tak bolestivých vecí, akými sú smrť, starnutie, nezaplatené dlhy či neopätovaná láska. (Film Europe)

Kto si myslíš, že som

Pôvodný názov: Celle que vous croyez
Rok: 2019
Krajina: Belgicko, Francúzsko
Jazyk: FR
Stopáž: 98 min
Žáner: dráma, romantický
Réžia: Safy Nebbou
Hrajú: Juliette Binoche, François Civil, Guillaume Gouix, Nicole Garcia

Príbeh návnady očami predátorky

Príbeh o tom, ako ľahko sa môžeme zamotať do vlastnej siete lží, ktorú si nastražíme v ére sociálnych sietí.

Aby mohla 50-ročná Claire Millaud špehovať svojho milenca Luda, vytvorí si falošný profil na sociálnych sieťach a stane sa Clarou, nádhernou 24-ročnou ženou. Ludov priateľ Alex je ňou okamžite očarený. Claire, uväznená vo svojej falošnej persone, sa doňho beznádejne zamiluje. Všetko sa síce odohráva vo virtuálnom svete, city sú však skutočné. Napínavý príbeh, kde sa skutočnosť mieša s klamstvom. (Film Europe)

Môj kráľ

Pôvodný názov: Mon Roi
Rok: 2014
Krajina: Francúzsko
Jazyk: FR
Stopáž: 120 min
Žáner: dráma, romantický
Réžia: Maiwenn
Hrajú: Emmanuelle Bercot, Louis Garrel, Maiwenn, Vincent Cassel

Emocionálna dráma, odohrávajúca sa v priebehu niekoľkých rokov, zachytáva komplikovanú a deštruktívnu povahu vzťahu medzi mužom a ženou.

Tony je po vážnej lyžiarskej nehode prijatá do rehabilitačného centra. Závislá na starostlivosti zdravotníckeho personálu a liekoch proti bolesti, využíva nečakane nadobudnutý čas k spätnému pohľadu na turbulentný románik s mužom menom Georgio. Kto je vlastne ten muž, ktorého tak hlboko milovala? Ako mohla dovoliť sama sebe prepadnúť takej dusivej a deštruktívnej vášni? Pred Tony stojí ťažký a dlhý proces vnútorného i vonkajšieho hojenia… (Film Europe)

Oravská knižnica Antona Habovštiaka
Samuela Nováka 1763/2