LEPORELO #STOPONLINEGROOMING

Výstava: Leporelo #STOPONLINEGROOMING

Máme pre vás ďalšiu novinku. Na detskom oddelení sme nainštalovali špeciálnu výstavu – Leporelo #STOPONLINEGROOMING. Je to zaujímavá edukačná výstava, ktorú vám ponúkame v spolupráci s IPčkom do konca júna.

Výstava je na aktuálnu tému kampane STALO SA TO, ktorá poukazuje na fenomén kybergroomingu, sexuálneho zneužívania a vykorisťovania mladých ľudí v online priestore. Je skvelou voľbou nielen pre školské skupinky, deti a tínedžerov, ale aj verejnosť.

A aby sme viac priblížili, o čo presne ide a čo predchádzalo projektu LEPORELO? Všetko sa to začalo dokumentárnym experimentom „V sieti“.

O niekoľko dní uzrel „svetlo sveta“ webový portál stalosato.sk, prostredníctvom ktorého je možné šíriť informácie o tom, ako sa na internete chrániť, o právach dieťaťa a mladého človeka, ako možno povedať “nie”, kde možno vyhľadať pomoc a ako v prípade potreby správne postupovať.

Nasledovalo vydanie príručky, ale aj niekoľko panelových diskusií odborníkov z rôznych sfér. A to bol už len krok k putovnej výstave.

Leporelo nie je v našej knižnici iba „okrasou“, ale pomôže deťom byť viac pripravení na online prostredie, viac všímaví k svojmu okoliu, opatrnejší v komunikácii s ľuďmi, ktorých nepoznajú, ale hlavne budú vedieť, že v tom všetkom nie sú sami.

Pracovný názov má „leporelo“, ale je to trošku atypické leporelo – veľkosťou aj obsahom.
Na 5 plochách nájdete všetky potrebné informácie o téme kybergroomingu.

Na každom paneli spoznajú niečo iné, napríklad:

  • dostanú odpoveď na to, kto je kybergroomer,
  • získajú užitočné informácie o kybergroomingu,
  • spoznajú manipulačné techniky kybergroomerov,
  • získajú informácie o možnostiach pomoci,
  • návody na online bezpečnosť,
  • odporúčania v rámci offline bezpečnosti,
  • informácie o tom, ako pomôcť kamošovi, ktorému sa to stalo,
  • ako využiť svoje právo povedať „NIE“

Nemôžeme si dovoliť, aby sme túto tému nejako uzatvorili, nedá sa to a nedá nám to. Nám a ani IPčku 😉