100 rokov Antona Habovštiaka
Oravská knižnica si v roku 2024 pripomína niekoľko výročí, ktoré sú spojené s menom Antona Habovštiaka. Uplynulo 100 rokov od jeho narodenia, 20 rokov od úmrtia a 20 rokov od pomenovania Oravskej knižnice Antona Habovštiaka. Preto hovoríme o ňom, pripravujeme podujatia, aby sme uctili jeho pamiatku, lebo zanechal veľké dielo nielen Oravcom, ale aj slovenskej spoločnosti.
Anton Habovštiak bol jazykovedec, spisovateľ, publicista, etnograf, folklorista, kultúrny a spoločenský dejateľ. Narodil sa 22. septembra 1924 v obci Krivá v maloroľníckej rodine. Základné a stredoškolské vzdelanie absolvoval na Orave. Vysokoškolské štúdium na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, kde študoval slovenčinu a francúzštinu. Po ukončení štúdií pracoval v Jazykovednom ústave Ľudovíta Štúra SAV v Bratislave. Anton Habovštiak bol činorodý človek a v jeho práci sa držal citátu sv. Augustína Miluj a rob, čo chceš. Svoje veľké dielo napĺňal do posledného dychu. Zomrel náhle 14. apríla 2004 v Bratislave vo veku nedožitých 80. rokov.
Oravská knižnica v septembri, kedy by sa Anton Habovštiak dožil 100 rokov, pripravila slávnostné spomienkové podujatie. Zorganizovali sme ho vo Veľkej kongresovej sále Hotela Park a naše pozvanie prijali jeho tri dcéry Anna Kováčová, Katarína Jablokovová a Mária Čierna. Spolupracovníci z Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra SAV Bratislava doktorka Adriana Ferenčíková a profesor Pavol Žigo. Akademický maliara Stanislav Lajda, ktorý okrem príspevku vystavil aj ilustrácie z knihy Najkrajšie oravské povesti. Vystúpil aj bývalý riaditeľ Milan Gonda, ktorý sa zaslúžil o pomenovanie knižnice a pán Miroslav Mikolášik osobný priateľ rodiny Habovštiakovcov. Spomienkové podujatie podporil aj Detský divadelný súbor Úsmev zo Základnej školy z Babína, ktorý scénickým podaním uviedol Plátennícku pieseň z Habovštiakovho románu. Za účasti brata Jozefa a blízkej rodiny Antona Habovštiaka, pozvaných hostí a širokej verejnosti sme si uctili pamiatku nášho Oravca, ktorého dielo si hlboko vážime. Z podujatia pripravujeme spomienkovú publikáciu 100 ROKOV ANTONA HABOVŠTIAKA.
Okrem spomienkového podujatia Oravská knižnica počas celého roka pripomína jeho dielo. Začali sme tým, že dolnokubínsky maliar Luka Brase vytvoril jedinečnú grafiku Antona Habovštiaka, ktorá je umiestnená na budove knižnice. V marci sme organizovali 4. ročník JE NÁS POČUŤ je to podujatie, kedy knižnice v rovnakom čase spoločným verejným čítaním upozornia na dôležitosť čítania a krásu literatúry. V Oravskej knižnici čítali známe osobnosti z tvorby Antona Habovštiaka. V auguste sme sa stali garantom multižánrového festivalu POČÚVAJTE PRÍBEH, ktorý v rámci 1. ročníka zviditeľnil Oravské povesti zapísané Antonom Habovštiakom. Festival organizovalo OZ zaObzor v Humne sv. Jozefa v Štefanove nad Oravou. V septembri sme tiež vyhlásili literárno-výtvarnú súťaž o najlepší kreslený komiks pre žiakov 2. stupňa ZŠ a prímy až kvarty osemročných gymnázií ORAVSKÝ KOMIKS O CENU ANTONA HABOVŠTIAKA. Taktiež základným a stredným školám ponúkame prezentáciu HODINA S HABOVŠTIAKOM, na ktorej žiaci spoznajú osobnosť a dielo nášho Oravca.
Okrem spomínaných podujatí sme sa v októbri zúčastnili vedeckého seminára, ktorý bol venovaný 100. výročiu narodenia Antona Habovštiaka – Jazykovedné dielo Antona Habovštiaka, Inšpirácie a metamorfózy. Seminár organizoval Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra SAV v Bratislave. Tiež sme sa zúčastnili XXVI. kolokvia českých, moravských a slovenských bibliografov, kde naša regionálna bibliografka Katarína Kožáková predniesla príspevok o Antonovi Habovštiakovi. Kolokvium sa konalo v Štátnej vedeckej knižnici v Prešove.
Oravská knižnica si váži dielo Antona Habovštiaka a ako povedal riaditeľ Roman Večerek: „Aj my sa budeme držať citátu sv. Augustína Miluj a rob čo chceš. Pretože toto je cesta pre našu spoločnosť. Milovať ľudí a milovať to čo robíme.“
Mgr. Katarína Kožáková, PhD. regionálna bibliografka
Oravská knižnica Antona Habovštiaka Dolný Kubín