Best of Expedičná kamera – Tibet a Himaláje

Srdečne vás pozývame na premietanie dobrodružných filmov Expedičnej kamery v Oravskej knižnici Antona Habovštiaka na tému Tibet a Himaláje.

09. 02. 2024 | 18:00 – 20:30
Oravská knižnica A. Habovštiaka
Vstupné: 9 (v predpredaji 7 €)

Best of Expedičná kamera – Tibet a Himaláje

18:00 The Pamir Game

Česká republika, 16 minút

Po zjazde šesťtisícovky Pik Cetyrjoch vyrážajú Martin a Karel na Pik Komunisma (7495 m), najvyššiu horu bývalého Sovietského zväzu, kde ich výstup zastaví obrovská lavína. Už bez lyží sa potom vydávajú na sedemitisícovku Pik Korženevského. Snímok o dobrodružstve, odvahe a kamarátstve. Čo robiť, keď stratíte vybavenie a vaša vysnívaná misia je stratená? Vymyslíte si nový cieľ, pri ktorom si opäť budú všetci klopať na čelo.

18:20 Tamara

Nemecko, 17 minút

28-ročná Tamara Lunger prijíma najväčšiu výzvu svojej horolezeckej kariéry: výstup na najnebezpečnejšiu z osemtisícových vrcholov – K2. Medzi strachom, vášňou a šťastím – tento film je portrét ženy, ktorá miluje extrémy.

18:40 Návrat do Zanskaru

Veľká Británia, 24 minút

V malej odľahlej osade Zanskar uprostred hôr v indických Himalájach sa stretávajú dva svety. Duchovný a pokojný spôsob života miestnych s príchodom civilizácie a výstavbou cesty v odľahlej prírode v srdci Himalájí. Dojemné stretnutie starých priateľov po 30tich rokoch a zároveň zamýšľanie sa nad spôsobom života vás isto chytia za srdce.

19:10 High tension

USA, 36 minút

Na jar v roku 2013 sa Švajčiar Ueli Steck a Talian Simone Moro chystajú bez kyslíka vyliezť Mount Everest a následne susednú Lhotse. Horolezci ale skončia v konflikte s niekoľkými šerpami, ktorí cestu opravujú. Stret sa presunie do druhého tábora a vyvrcholí tým, že skupina šerpov zaútočí kameňmi na dvoch európskych horolezcov.

19:50 Brahmaputra

Česká republika, 29 minút

V závere roka 2008 uskutočnila skupina vodákov prvú českú expedíciu na jednu z najväčších svetových riek – Brahmaputru. Zložitým vyjednávaním sa im podarilo preniknúť k začiatku zjazdu do oblasti na hraniciach Indie a Tibetu, pre bežných turistov neprístupnú. Po dramatickom začiatku v extrémne obťiažných perejách sa rozhodli prvý zjazd prerušiť. Potom, čo opustili kaňon rieky, sa však dozvedeli, že sa niekoľko dní predtým nevedomky dopustili priestupku, za ktorý sú prenasledovaní indickou armádou. Pred tímom morálne narušeným nehodou na rieke ležalo zásadné rozhodnutie – riskovať konflikt s armádou, alebo zostúpiť späť do kaňonu a v zjazde divokej rieky pokračovať.

Vstupenky kúpiš na mieste alebo na online.cestounecestou.sk. Predpredaj končí hodinu pred začiatkom podujatia. Ďalšie vstupenky budú dostupné na mieste za 9 €, alebo 5 € na poslednú prezentáciu. Podujatie nájdete aj na facebooku.

Oravská knižnica Antona Habovštiaka
kultúrna organizácia Žilinského samosprávneho kraja