Online knižnica

Čítajte zadarmo

Nemôžete si vypožičať tlačené knihy z knižnice? Využite možnosť čítať voľne dostupné e-knihy a digitalizované knihy na internete. Prinášame vám prehľad niekoľkých užitočných webových stránok, ktoré vám môžu pomôcť pri hľadaní.

Oravská knižnica Antona Habovštiaka v Dolnom Kubíne v spolupráci s českým portálom Palmknihy (predtým eReading) ponúka čitateľom prístup k viac ako 9 000 e-knihám. Čitatelia majú možnosť požičať si e-knihy z pohodlia domova, prostredníctvom online katalógu Carmen. Vypožičané e-knihy sa zobrazujú v aplikácií eReading s viditeľne označeným termínom vrátenia. Výpožičná doba je 31 dní, naraz môžete mať požičané tri e-knihy – v rámci Týždňa slovenských knižníc bezplatne.
https://oravskakniznica.sk/nova-sluzba-evypozicky/

Ak ste fanúšikom klasickej slovenskej prózy a poézie, nemali by ste vynechať Zlatý fond denníka SME, ktorý ponúka rozsiahlu digitalizovanú zbierku diel klasikov slovenskej literatúry.
https://zlatyfond.sme.sk/autori

Podrobný zoznam voľne prístupných e-zdrojov zverejnila na svojej webovej stránke Univerzitná knižnica Univerzity Mateja Bela. Obsahuje časopisy, databázy, encyklopédie, knihy, lexikóny a portály zamerané na rôzne vedné oblasti, ale i literatúru a umenie.
https://www.library.umb.sk/elektronicke-zdroje/volne-pristupne-e-zdroje.html

Zoznam internetových portálov, kde sa dajú nájsť (nielen) voľne prístupné knihy, slovníky a encyklopédie ponúka na svojom webe aj Staromestská knižnica v Bratislave.
https://www.starlib.sk/sk/volne-pristupne-e-knihy/

Bohatú databázu e-kníh zadarmo pre čítačky Wooky, Kindle a PocketBook ponúka doména RajKníh.sk.
https://www.rajknih.sk/

Elektronické knihy vo formáte PDF sú k dispozícii zadarmo aj na stránke PDFknihy.sk. Autori týchto kníh ich poskytli bez nároku na finančnú odmenu. Väčšina z nich je v českom jazyku.
https://pdfknihy.sk/zadarmo/

Množstvo českej i svetovej klasiky spolu s novšími knihami ponúka zadarmo na svojom webe Mestská knižnica v Prahe.
https://www.mlp.cz/cz/katalog-on-line/eknihy/

E-knihy zdarma z fondu Mestskej knižnice v Prahe je možné nájsť aj na českom portáli Databáze knih. Na výber je už viac než 1320 voľne dostupných titulov.
https://www.databazeknih.cz/eknihy-zdarma-ke-stazeni

Viac než osemtisíc kníh ponúka svojim čitateľom Mestská knižnica v Bratislave v spolupráci s portálom Palmknihy – eReading. Počas ponuky platnej od 16. 3. 2020 až do opätovného otvorenia knižnice si môžete vypožičať najviac štyri tituly súčasne na 31 dní, ktoré je možné čítať na zariadeniach s operačnými systémami Android a iOS.
https://www.mestskakniznica.sk/sk/e-knihy-zdarma

Do pozornosti dávame aj tri voľne dostupné e-knihy, ktoré sú inšpiratívne najmä pre deti a ich rodičov v čase súčasnej pandémie. Viac informácií o knihách na nižšie uvedenej adrese.
https://oravskakniznica.sk/inspirativne-online-tituly/

Pre priaznivcov regionálnej literatúry sme zdarma sprístupnili niekoľko kníh historika a spisovateľa Petra Hubu. Knihy sú vo formáte PDF.
https://oravskakniznica.sk/regionalna-kniznica-eknihy-petra-hubu-zdarma/

Slovenská národná knižnica spustila pilotnú prevádzku online Digitálnej knižnice, ktorá sprístupňuje autorskoprávne voľné diela mimo priestorov SNK. Hoci v nej ešte nie sú ani zďaleka všetky objekty, ktoré SNK zdigitalizovala v rámci národného projektu Digitálna knižnica a digitálny archív (DIKDA), rozhodla sa ponúknuť prístup aspoň k tým, ktoré tam už sú. Každý týždeň budú pribúdať ďalšie a ďalšie.
https://onk.snk.sk/

Viac než 60 000 voľných kníh ponúka projekt Projekt Gutenberg, najstaršia digitálna knižnica na svete. Projekt sprístupňuje diela zo svojej zbierky v dlhotrvajúcich otvorených formátoch, ktoré je možné používať takmer na každom počítači.
https://www.gutenberg.org/

Prístup k takmer trom miliónom voľne dostupných kníh ponúka nezisková digitálna knižnica a databáza Internet Archive, sídliaca v San Franciscu v USA. Jej cieľom je „umožniť univerzálny prístup ku všetkým poznatkom“, okrem kníh tak poskytuje voľný a verejný prístup k množstvu filmov, hudby, softvérových aplikácií či webových stránok.
https://archive.org/

V rámci projektu Internet Archive je prevádzkovaná internetová databáza kníh Open Library, ktorej snahou je mať informácie o úplne všetkých vydaných knihách. V prípade voľných diel ponúka často na stiahnutie plný text kníh, a to v rôznych formátoch (PDF, DjVu a iné).
https://openlibrary.org/

Prajeme príjemné čítanie a pevné zdravie!