Autorská čítačka a beseda s víťazom Knihy Oravy 2020 Medardom Slovíkom a ilustrátorom Miroslavom Knapom

Kde bolo, tam bolo…

Autorská čítačka a beseda s víťazom Knihy Oravy 2020 Medardom Slovíkom a ilustrátorom víťaznej knihy Miroslavom Knapom.

9. júna 2021 o 16.00 hod.
v spoločenskej miestnosti na II. poschodí

Počet miest na podujatí je limitovaný. Rezervujte si svoje miesto e-mailom na podujatia@oravskakniznica.sk alebo telefonicky na 0915 602 544.

Rozprávanie nielen o knihe Goral Karol a zázračná bylina, ale aj o tom, aký je život spisovateľa, knihomoľa, knihovníka, cestovateľa, maliara…

Medard Slovík

„Rád cestujem a navštevujem miesta, kde sa vždy stane niečo neobyčajné. Príbehy si zapisujem, potom ich upravujem, dotváram, chcem aby to bola pútavá literatúra. Nielen spomínam na to, čo som videl a počul, ale niekde pridám trocha fantázie, aby príbeh stál za reč.“

Jozef Medard Slovík (* 8. jún 1973, Rabčice) je slovenský publicista a prozaik. Jeho posledné prozaické dielo Goral Karol a zázračná bylina získalo titul Kniha Oravy 2020. Je autorom dvoch básnických zbierok a štyroch prozaických kníh a na svojom konte má okrem spomínaného ocenenia za Knihu Oravy 2020 aj rovnaké víťazstvo za rok 2017 a druhé miesto v Knihe Oravy 2014.

Medard, ako sám uprednostňuje práve toto meno, pracuje v Mestskej knižnici v Námestove, vedie tamojší filmový klub a už niekoľko rokov píše aj krátke poviedky a básne o svojich potulkách svetom. Pretože aj napriek tomu že má každý deň prostredníctvom množstva kníh svet ako na dlani, rád ho spoznáva na vlastnej koži.

Okrem toho je organizátorom literárnych besied, exkurzií a jesenných autorských čítaní so súčasnými slovenskými spisovateľmi v Mestskej knižnici v Námestove. V roku 2019 sa uskutočnil už ôsmy ročník Impulzov – Námestovských autorských čítaní, ktoré chcú skvalitniť a obohatiť literárny život v regióne Orava a umožniť študentom stredných škôl hľadať vlastnú literárnu cestu.

Už 14 rokov píše blogy na slovik.blog.sme.sk, kde uverejňuje nielen prózy a básne, ale píše o zaujímavých postrehoch, súčasnosti, histórii a odporúča zaujímavé knihy.

Básnické zbierky

1999 Medardovská kvapka
2007 Horské dúšky medu

Próza

2003 Kont(a)ranto
2014 Psie modré nebo
2017 Stretnutia naslepo
2020 Goral Karol a zázračná bylina

Miroslav Knap

„Je jedným z najvýznamnejších výtvarných umelcov dnešného Slovenska. Jeho tvorba sa presadila aj v ďalekom svete Európy. S istotou kreslí. S úprimnosťou vymýšľa. Príbehy. Jeho tvorba zakladá na realite. Je to však tvorba umelca, ktorá oslovuje a verí v to jediné, čo v živote nemáme stále, v dobro. V ňom je aj kus krásy, lásky, nádejí, všetkého.“ (Ľuboslav Moza)

Miroslav Knap (*17.5.1973, Trstená) je výtvarník, grafik, ilustrátor a maliar, venuje sa ex librisu a ilustráciám kníh. Vyštudoval grafiku a knižnú ilustráciu u prof. Dušana Kállaya. Americká spoločnosť pre estetiku ho nazvala „Majstrom monštruóznej duše“.

Je členom Americkej spoločnosti pre estetiku. Získal viacero významných medzinárodných ocenení – Nositeľ Identifikačného kódu Slovenska, Svetová cena Salvadora Dalího, Cena Európskej medaily Franza Kafku za umenie, Cena Európskej únie umenia za výtvarnú činnosť, Cena Leo Winkelera, Cena Prix Taylor, Cena V.O.A.S. Asociácie, Prvá cena medzinárodnej poroty Perly Adrie a ďalších iných.

Venuje sa voľnej a úžitkovej grafike, kresbe, ilustrácii a maľbe. Žije a tvorí v Tvrdošíne. Je členom Umeleckej besedy Slovenska a členom Združenia grafikov.

Miroslav Knap je zaradený medzi osobnosti slovenského národa na portáli www.osobnosti.sk.
Jeho obrazy a grafiky sa nachádzajú vo viacerých zbierkach galérií, múzeí a súkromných zbierkach po celom svete.

Ilustroval už 21 kníh, okrem knihy Goral Karol a zázračná bylina ilustroval aj ďalšiu Slovíkovu knihu Psie modré nebo (2014), knihy Petra Urbana Čertova svatba (2005) a Kamenná žena (2006), Záhorácky raj (2010) Štefana Moravčíka či Putovanie so slovenčinou (2010) Jozefa Pavloviča.

Oravská knižnica Antona Habovštiaka
kultúrna organizácia Žilinského samosprávneho kraja
Samuela Nováka 1763/2
026 80 Dolný Kubín

LATITUDE: 49° 12′ 31,967” N • LONGITUDE: 19° 17′ 45,316” E
LATITUDE1: 49,2088797681531 • LONGITUDE1: 19,2959212205358