Vyhodnotenie súťaže Kniha Oravy 2020

Knihou Oravy rozprávky o goralovi Karolovi

Vyhlásenie výsledkov súťaže o najzaujímavejšiu regionálnu publikáciu za rok 2020 sa uskutočnilo v piatok 23. apríla 2021 v priestoroch Oravskej knižnice Antona Habovštiaka v Dolnom Kubíne a opäť bez účasti verejnosti. Keď organizátori ročník pripravovali, netušili, že číslo 13 bude tak trochu nešťastné. Nešťastné preto, že na vyhlásení výsledkov nemohli privítať čitateľov ani autorov najúspešnejších kníh. Na druhej strane však trinástka čitateľov neodradila a do súťaže poslali takmer tisícku hlasov, čo je v porovnaní s vlaňajších ročníkom obrovský nárast.

K možnosti hlasovania online z pohodlia a bezpečia domova pristúpila Oravská knižnica A. Habovštiaka z dvoch dôvodov. „Čitateľov sme nechceli ani počas pandémie, kedy bola knižnica veľakrát zatvorená, obrať o možnosť odovzdať hlas svojej obľúbenej či výnimočnej knihe, a zároveň sme chceli hlasovanie trochu zjednodušiť,“ povedal riaditeľ knižnice Roman Večerek a prezradil, že sa inšpirovali od kolegov z iných knižníc, kde tento systém roky úspešne funguje.

Hlasujúci čitateli z celého Slovenska poslali knihám celkom 1438 platných hlasov. V kategórii BELETRIA najviac hlasov získala kniha Goral Karol a zázračná bylina už etablovaného autora Jozefa Medarda Slovíka z Rabčíc, ktorej čitatelia poslali 307 hlasov. Kniha zaujme napínavým rozprávkovým príbehom, v ktorom nechýbajú čerti, obri, bosorky a iné rozprávkové bytosti. Je vykreslením dávnej minulosti regiónu Oravy s jej nárečím, životom na hrade i podhradí, liečivým prírodným bohatstvom, ale predovšetkým figliarskym fortieľom.

Druhou najúspešnejšou knihou sa v tejto kategórii stala kniha Hanina hviezda autora Miroslava Frindta, ktorej čitatelia odovzdali celkom 119 hlasov. Na treťom mieste v tejto kategórii skončili Povesti z Oravy III. autora, spisovateľa a historika, Petra Hubu, ktoré dostali 85 hlasov. V kategórii ODBORNÁ LITERATÚRA čitatelia napokon rozhodli, že víťazom sa stala kniha autorskej dvojice Miroslava Kupčuláková a Roman Večerek Ako bábka na Oravu prišla… alebo nebojme sa bábky, ktorej čitatelia poslali 298 hlasov. Pracovný zošiť plný krásnych ilustrácií a vystrihovačiek od ilustrátorky Kataríny Chomistekovej určite zaujal nielen deti, ale aj ich pedagógov. Druhou NAJ publikáciou v tejto kategórii, ktorú ocenila hlasujúca verejnosť 95 hlasmi, sa stala kniha Piesne od Judity Hencovskej. A napokon na 3. mieste v tejto kategórii skončila s 90 hlasmi publikácia Petra Hubu V dianí plynúcich časov. Z kníh, ktoré sa umiestnili na prvých troch miestach súťaže v každom regióne Žilinského kraja bude zostavená putovná výstava. Tá bude postupne prezentovaná v každej regionálnej knižnici Žilinského samosprávneho kraja.

Mgr. Zdenka Prílepková
Oravská knižnica Antona Habovštiaka Dolný Kubín