Knihovníčka odporúča

Knihovníčka odporúča

Po krátkej prestávke tu opäť máme rubriku Knihovníčka odporúča, tentoraz ponúkame tipy Ľudmily Šumskej z oddelenia náučnej literatúry. Dočítania 😉

Ľubomír Podušel: Miroslav Knap – Raj fantázie a labyrint snov

Monografia o živote a tvorbe slovenského grafika, maliara a knižného ilustrátora Miroslava Knapa. Popredného predstaviteľa strednej generácie súčasných slovenských výtvarných umelcov, účastníka početných medzinárodných výtvarných sympózií, workshopov, nositeľa významných ocenení doma i v zahraničí. Svet umenia bol a ostáva pre neho svetom fantázie, ľudských túžob, vášní a neznámych zjavení. Pri svojej tvorbe využíva fantazijno-surreálnu lexiku. Jeho diela majú svoj autentický pôvod a formu zhmotnený do farby a tvaru. Miroslav Knap žije v Tvrdošíne.

Lev Pavluch: Lada (Středoevropský mistr 20. století)

Josef Lada je tu prvý krát predstavený ako vedúci predstaviteľ stredoeurópskeho výtvarného umenia 20. storočia. Táto celofarebná obrazová monografia je postavená na myšlienke, že čisto české motívy, česká krajina české tradície a mýty posilňujú Ladovu tvorbu. Kniha je rozdelená do tematických obrazových kapitol, aj s fenoménom „ladovské zimy“. Publikáciu uzatvára podrobný životopisný prehľad.

Martyn Rady: Habsburgovci – Vzostup a pád svetovej veľmoci

Historik Martyn Rady vo svoje publikácii prináša vzrušujúci príbeh mocnej dynastie, ktorá po stáročia formovala charakter nielen našej vlasti, ale celej Európy i sveta.
Autor pútavou formou sleduje dejiny rodu Habsburgovcov od ich skromných počiatkov, dôvtipnú sobášnu politiku a odvážne vojenské výboje počas vrcholného obdobia ich dominancie v Európe, až po pád dynastie v dôsledku 1. svetovej vojny. Autor nám odhaľuje, v čom spočívala neuveriteľná odolnosť Habsburgovcov a schopnosť udržať sa pri moci.

Staršie články z rubriky Knihovníčka odporúča:

Knihovníčka odporúča

Knihovníčka odporúča #2

Knihovníčka odporúča #3

Knihovníčka odporúča #4 – Valentín

Knihovníčka odporúča #5

Knihovníčka odporúča #6 – Zelený štvrtok

Knihovníčka odporúča #7 – Deň matiek

Knihovníčka odporúča #8

Knihovníčka odporúča #9

Knihovníčka odporúča #10

Knihovníčka odporúča #11