Knihovníčka odporúča

Knihovníčka odporúča

Opäť sme tu s obľúbenou rubrikou. Tentoraz zmeníme žáner a poradíme učiteľom, ako zvládnuť náročné situácie v práci, zabrúsime aj na tipy, ako na EKO domácnosť a dáme aj skvelý tip na román, v ktorom sa dočítate, čo je osud, čo náhoda a za čo si môže človek sám.

Knihovníčka Tonka Albíniová z oddelenia náučnej literatúry odporúča tieto knižné tituly:

Alena Mornštajnová: Tiché roky

Vo voľných chvíľach strávených doma som sa konečne dostala k čítaniu. Nesiahla som po žiadnom autorovi zo záplavy zahraničných noviniek, ale tentoraz som natrafila na „takmer našu“ autorku– Alenu Morštajnovú, ktorá žije a tvorí hneď za hranicami našej republiky, vo Valašskom Meziříčí. Stala sa čitateľsky úspešným fenoménom dnešnej českej prózy, hoci tvorí len dvadsať rokov a doposiaľ jej vyšlo len päť kníh. Román Tiché roky som prečítala – ako sa hovorí – jedným dychom.

Román zachytáva históriu jednej rodiny s tajomstvami z minulosti, ktoré ovplyvňujú prítomnosť. Hlavná hrdinka románu, Bohdana, minulosť svojej rodiny nepozná, ale pátra po nej a postupne ju odkrýva. Strom, ktorý nemá korene, nemá ani plody, tak jej hovorí kartárka, na ktorú sa obráti v jednom zo zložitých období svojho života. Bohdana je utiahnutá, bojazlivá, svojou nemotou hendikepovaná. Žije s uzavretým a nekomunikatívnym otcom, nevlastnou mamou, zdá sa, že dozvedieť sa, čo ju zaujíma, bude problém. Nie je tomu však tak. Kapitola nadväzuje na kapitolu a čitateľ sa dozvedá všetko o minulosti rodiny, objasňovanej v spleti medziľudských vzťahov na pozadí udalostí prebiehajúcich v spoločnosti.
Obsah, samozrejme, prezrádzať nebudem. Verím, že v čitateľovi zanechá zvláštny pocit, možno aj smútok nad tým, aký dokáže byť život i krutý, čo všetko prináša. Za nedostupným a nepriateľským správaním je neraz prežité nešťastie, či trauma. Na druhej strane je tu otázka, čo v živote je súhrnom náhod, či dané osudom a za čo všetko si môže človek sám. Tiché roky sú krásne čítanie, knihu vrelo odporúčam 😉

…a tu sú ešte ďalšie moje, tentoraz praktické, knižné tipy:

Becky RAPINCHUK: Jak na domácnost bez chemie a jedů

Ak chcete doma obmedziť používanie chemických prostriedkov a jedovatých látok, vyrobte si ľahko z prírodných surovín ekologické čistiace prostriedky. Bez zbytočnej chémie, voňavé a účinné. V knihe nájdete 150 vyskúšaných receptov do kuchyne, do kúpeľne, na pranie bielizne, recepty do spálne a obývačky, do detskej izby, garáže a záhrady.

Annette Breaux: Rychlá pomoc pro učitele – 60 řešení náročných situací

Každý deň riešia učitelia situácie, ktoré narúšajú vyučovanie v triede. Skúsení autori popisujú 60 situácií v oblasti vyučovania, nepríjemné situácie so študentami, ale aj v pracovnom živote. Kniha je neoceniteľným pomocníkom pre učiteľov, ale inšpirácie v nej nájdu i vychovávatelia alebo vedúci detských skupín.

Staršie tipy nájdete TU, TU a TU. Sme tu pre vás.