Knihovníčka oldporúča

Milí naši čitatelia, pokračujeme v našej rubrike „Knihovníčka odporúča“, v ktorej vám pracovníčky knižnice ponúkajú tipy na zaujímavé knižné tituly rôznych žánrov.

Knihovníčka z oddelenia náučnej literatúry odporúča tieto knihy:

 

Zora Mintalová-Zubercová, Ako sme kedysi žili

Nová kniha o živote našich predkov úspešnej spisovateľky a etnografky Zory Mintalovej Zubercovej. Kniha približuje život v minulých storočiach prostredníctvom približne 300 farebných fotografií, ktoré vznikli vo viacerých slovenských skanzenoch. Čitatelia tak môžu vojsť do dediny či mestečka, vstúpiť do usadlostí, dvorov a domov rôznych vrstiev obyvateľstva. Spoznajú domček bezzemka, obecného sluhu, pastiera i chovateľa oviec, usadlosti malých a stredných roľníkov, hospodárstva bohatých gazdov, dom vinohradníka, dielne remeselníkov, dom richtára, kúrie zemanov aj sídlo strednej šľachty. Uvidia zariadené izby, ako spávala viacčlenná rodina, dobový obchod i školu. Knihu dopĺňajú čierno-biele fotografie zaniknutých prác na poli, v hospodárstve či domácnosti, zachytávajúce aj hodnovernú atmosféru.

Ivan Kňaze, Ako porozumieť zvieratám

Popredný prírodovedný spisovateľ a fotograf našej slovenskej prírody, Ivan Kňaze, sa knihou Ako porozumieť zvieratám pustil do jednej z najnáročnejších, ale aj najpútavejších tém z prírodovedného hľadiska, akou je správanie sa živočíchov v našej prírode. Zistíme, pomocou akých receptorov vyhľadáva krt pod zemou dážďovky. Dozvieme sa, prečo samička motýľa okáňa menšieho žije len jeden deň a aj to, ako si čmele zemné v čase lásky píšu ľúbostné listy. Možno málokto vie, že vlci majú optickú reč tela a ňou sa dorozumievajú neraz lepšie ako my, ľudia, hovorovou rečou. Zvieratá sa dokážu v prírode maskovať, vedia si navzájom pomáhať, ale aj bojovať o potravu, vedia sa komfortne správať.

Emma Tekelyová,   Byť ženou je úžasné – v každom veku

Emma Tekelyová je známa modelka, televízna moderátorka, ale aj autorka dvadsiatich kníh. V najnovšej knihe nadväzuje na svoj prvý bestseller Byť ženou je úžasné a odpovedá na citlivú otázku, či byť ženou je úžasné v každom veku. Prezrádza, ako sa priatelí s vekom ona, čo robí pre svoj vzhľad a kondíciu, aby bola plná energie a každý deň mala dôvod na radosť. Ako sama autorka tvrdí: Vek nie je dôležitý. Ako sa žena cíti, tak vyzerá. Každá z nás má v sebe slnko, len ho rozsvietiť. Ako to robí ona, doteraz nezverejnila. Práve nadišiel čas.