Knihy našli nový domov aj v žilinskom ústave

Police zaplnilo 200 nových príbehov

Projekt Oravskej knižnice Antona Habovštiaka v Dolnom Kubíne Daruj knihe nový domov „Na ceste“ našiel svojich priaznivcov aj v Žiline. Po pilotnej spolupráci s Ústavmi na výkon trestu odňatia slobody v Ružomberku a v Sučanoch prejavili záujem o spoluprácu na projekte aj v Ústave na výkon väzby a Ústave na výkon trestu odňatia slobody Žilina. Partnerom projektu sa v Žiline stala aj tamojšia Krajská knižnica.

Ako povedal riaditeľ Oravskej knižnice A. Habovštiaka Roman Večerek, „potešili sme sa, že po väzniciach v Ružomberku a v Sučanoch prejavili záujem o naše knihy aj v žilinskom Ústave na výkon väzby a Ústave na výkon trestu odňatia slobody. Oslovili nás s tým, že by radi rozšírili svoj knižničný fond. Zaujalo nás, že vidia význam v čítaní aj v takomto prostredí. Neváhali sme ani chvíľu a na spoluprácu sme hneď kývli.“ Oravská knižnica A. Habovštiaka do projektu prizvala partnerskú Krajskú knižnicu v Žiline. Tamojšej riaditeľke Kataríne Šušoliakovej sa myšlienka projektu, kedy vyradené knihy dostávajú šancu na nový život, páči: „Aj v našej knižnici máme v skladoch knihy, ktoré sú vyradené, avšak stále majú čitateľom čo povedať. Prečo ich tak neposunúť ďalej na ich ďalšiu cestu?“

Celkom 200 zaujímavých kníh odovzdali uplynulý týždeň do Ústavu na výkon väzby a Ústavu na výkon trestu odňatia slobody v Žiline riaditelia oboch spomínaných knižníc, Katarína Šušoliaková a Roman Večerek. Ako povedal zástupca riaditeľky ústavu Adrián Hlavatý, „tešíme sa novej spolupráci a veríme, že práve tento projekt odštartuje aj ďalšiu spoluprácu medzi našim zariadením a knižnicami v Dolnom Kubíne a v Žiline“.

Projekt Daruj knihe nový domov posúva vyradené knihy, rôzne duplikáty či multiplikáty z knižničného fondu, ktoré sú však stále zaujímavé a žiadané. Tým sa uvoľní v knižniciach miesto pre nové knihy, ktoré neustále pribúdajú. V rámci projektu našlo nový domov vo väzniciach v Ružomberku, Sučanoch a v Žiline celkom 1220 kníh. Oravská knižnica okrem väzníc umiestnila aj knižné police na autobusové a železničné stanice na Orave a zaplnila ich viac ako 2000 knihami. Patronát nad projektom v Námestove prevzala tamojšia Mestská knižnica a Dom kultúry Námestovo.

Mgr. Zdenka Prílepková
koordinátorka služieb a kultúrno-výchovnej činnosti
Oravskej knižnice Antona Habovštiaka