Sme tu pre Vás už 70 rokov

Knižnica oslavuje 70-tku originálnou grafikou od svetoznámeho výtvarníka

Oravská knižnica Antona Habovštiaka v Dolnom Kubíne oslavuje tento rok 70. výročie svojho vzniku a už od januára oslavuje. Pre svojich čitateľov si pripravila na celý rok množstvo podujatí, súťaží a darčekov. Prvým z nich je originálna grafika od svetoznámeho výtvarníka, rodáka z Dolného Kubína Luku Braseho.

Oravská knižnica Antona Habovštiaka má pred sebou 12 mesiacov, počas ktorých chce oslavovať nielen ponukou podujatí pre školy a verejnosť, ale aj novými online podujatiami, zaujímavou propagáciou a spoluprácou s osobnosťami z rôznych oblastiach regiónu. Prvou lastovičkou je spolupráca s oravským výtvarníkom a autorom jedinečného štýlu Lukom Brasem. „Keď sme ho oslovili na spoluprácu, Luka neváhal ani chvíľu. Veľkým prekvapením bol pre nás vzácny dar z jeho autorskej dielne, na mieru vytvorený obraz, grafika k 70. výročiu našej knižnice. Toto krásne dielo bude sprevádzať našu knižnicu celý tento rok a plánujeme ho použiť na rôzne propagačné materiály. Čitatelia sa môžu tešiť napríklad na originálne knižné záložky či obaly na knihy,“ prezradil riaditeľ knižnice Roman Večerek. Obraz k 70-tke knižnice je vytvorené technikou perokresby a akrylových farieb. Práve Luka Brase je známy tým, že si vytvoril vlastný, jedinečný umelecký štýl, tzv. lukagraphy, prostredníctvom ktorého spája kresbové gesto s fotografickým pozorovaním. A treba povedať, že knižnicu má „odpozorovanú“ veľmi dobre. „Inšpiráciou mi bola práve budova knižnice, ktorá je veľmi špecifická. A, samozrejme, inšpirovali ma aj farebné príbehy kníh, v ktorých sa zhmotňuje fantázia,“ vysvetlil svoju inšpiráciu výtvarník Luka Brase a dodal, že spolupráca s knižnicou pri jej 70. výročí je preňho veľká česť: „Vždy som mal ku knižnici blízko, už v mladom veku. Knihy sú pre mňa veľkou inšpiráciou a v poslednom čase sa často venujem aj knižnej ilustrácii.“

Výtvarné dielo z dielne tohto známeho výtvarníka však nie je zďaleka jediným prekvapením pre čitateľom. Rovnako v januári priniesla knižnica aj ďalšiu novinku, ktorá túto inštitúciu identifikuje navonok. „Novinkou, ktorá bude našu knižnicu sprevádzať počas tohto roka je vynovené logo, ktoré sme graficky spracovali tak, aby na prvý pohľad prezentovalo práve 70-tku knižnice. Dúfame, že sa bude páčiť,“ povedal riaditeľ knižnice Roman Večerek, ktorý sa teší, že s miernou úpravou súhlasila aj autorka pôvodného loga Ľubica Uličná.

Zdenka Prílepková
podujatia@oravskakniznica.sk