Beseda a autorská čítačka s Branislavom Jobusom

Posledný júlový týždeň ožil Dolný Kubín festivalom knihy, umenia a kultúry

Knižnica Antona Habovštiaka v Dolnom Kubíne zorganizovala pri príležitosti 70. výročia svojho vzniku prvý ročník festivalu s názvom KUK fest v dňoch od 26. do 30. júla. Program sa striedavo odohrával v Oravskej knižnici a na Hviezdoslavovom námestí v Dolnom Kubíne.

Celá dramaturgia bola koncipovaná tak, aby si na svoje prišli nielen deti, ale aj dospelí čitatelia a návštevníci Oravskej knižnice. Rozhodli sme sa vyjsť spoza múrov knižnice a priniesť našu vášeň ku knihám do ulíc Dolného Kubína,“ povedal o festivale Roman Večerek, riaditeľ Oravskej knižnice.

Prvý a posledný deň festivalu KUK fest patril tvorivej dielni a tí najodvážnejší sa mohli vydať spoznávať zákutia Oravskej knižnice. Návštevníci mali možnosť objaviť tajné zákutia, do ktorých sa bežný čitateľ len tak nedostane.

V utorok 27. 7. 2021 sa podujatie prenieslo na Hviezdoslavovo námestie, kde poctil Dolný Kubín svojou prítomnosťou slovenský spisovateľ Braňo Jobus. Okrem jeho spisovateľskej duše, mohli účastníci spoznať aj tú hudobnú. Od 18:00 sa ozývali naprieč celým dolnokubínskym námestím melódie jeho hudobno-priemyselnej skupiny hrajúcej priemyselný folklór nazývanej Vrbovskí víťazi.

Letná terasa knižnice sa v stredu večer premenila na kino pod holým nebom. Diváci sa spoločne vydali na dobrodružnú cestu za kráľom trollov, na ktorej stretli množstvo príšer, mágie a objavili veľa kúzelných miest. „Boli sme milo prekvapení takým veľkým záujmom o premietanie v našej knižnici. Veríme, že to nebolo posledné letné kino na našej novej terase,“ povedal riaditeľ knižnice Roman Večerek.

Štvrtkový program bol ozaj plný kníh, umenia a kultúry. Od rána mohli v sebe návštevníci prebudiť kreatívnu dušu na tvorivom plenéri s Miroslavom Knapom a Danielom Marčekom. O 14:00 prišla na pódium spisovateľka Gabriela Futová, ktorá okrem autorskej čítačky a besedy, pokrstila na dolnokubínskom námestí svoju novú knihu s názvom O chlapcovi, ktorý rozumel psom. Pani Futová odchádzala z festivalu aj so živým štvornohým darčekom.

Diváci si o 15:00 vychutnali bábkovú inscenáciu bratislavského divadla Trieska s názvom Košatý príbeh o strome, na motívy knihy Strom od Alexandry Salmely. Spoločne sa vydali na cestu do večne rozpálenej pustatiny. Scéna a bábky vznikli z odpadu, prírodného materiálu a vecí, ktoré dostali druhú šancu.

Bábky o 16:00 vystriedal Stano Mečiar so svojou show a na námestí urobil poriadny cirkus. Vystúpenie slovenského rekordmana v žonglovaní a účastníka televíznej show Československo má talent s úžasom pozerali nielen deti, ale aj dospelí diváci.

V podvečerných hodinách prišli na rad besedy. Prvá niesla názov Knihy a ich prekvapenia a bola s publicistom, literárnym znalcom a vášnivým čitateľom Dadom Nagyom. O novej knihe so židovskou tematikou O Haninej hviezde porozprával dolnokubínsky rodák Miro Frindt a piesne oravského pesničkára Roba Huleja zakončili štvrtý deň festivalu KUK fest.

Teraz po skončení môžem s potešením skonštatovať, že prvý ročník sa naozaj vydaril, o čom svedčia reakcie účastníkov, ale aj účinkujúcich. Verím, že ďalší ročník, ktorý už teraz pomaly chystáme, bude rovnako úspešný. Chcem poďakovať všetkým divákom, ale, samozrejme, aj podporovateľom, dobrovoľníkom a kolegom, bez ktorých by sa nám určite nepodaril dosiahnuť tento ročník festivalu na takú úroveň aj napriek neľahkej dobe,“ zhodnotil prvý ročník dolnokubínskeho festivalu KUK fest riaditeľ Oravskej knižnice Roman Večerek.

Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.