Týždeň slovenských knižníc

Týždeň slovenských knižníc

Pozývame Vás na 22. ročník celoslovenského podujatia „Týždeň slovenských knižníc“, ktoré sa bude konať v dňoch 1. – 7. marca 2021 pod spoločným mottom Knižnice pre všetkých.

Tento ročník je však výnimočný, vzhľadom na pandemickú situáciu, a tak sa TSK presunie do online prostredia a všetky aktivity sa budú realizovať virtuálne (alebo cez okno). Týždeň slovenských knižníc tradične nemení svoj základný cieľ: Pozitívne zviditeľňovať knižnice ako kultúrne a vzdelávacie inštitúcie prostredníctvom najrozmanitejšieho spektra aktivít a podujatí.

Podujatie vyhlasujú Slovenská asociácia knižníc, Spolok slovenských knihovníkov a knižníc a Oravská knižnica Antona Habovštiaka v Dolnom Kubíne.

Veríme, že si nenecháte ujsť žiadnu našu aktivitu v rámci TSK 2021. Podrobnejšie informácie nájdete na našom facebooku, YouTube a na webe.

Program

Knihomoľa Mila sa predstavuje

Oravská knižnica Antona Habovštiaka predstavuje nového obyvateľa knižnice, knižnú moľu Milu. Mila detským čitateľom rozpovie, čo rada robí, čo z dlhej chvíle číta a čo pripravuje. A určite predstaví aj zaujímavé knihy.

Nedokončený príbeh

Vyhodnotenie literárnej súťaže Nedokončený príbeh. Súťaž organizujeme v spolupráci s autorkou Andreou Gregušovou, ktorá ako spisovateľka spolu s porotou posúdi, ktorý príbeh sa stane súčasťou jej novej knihy. Online vyhodnotenie aj čítačka príbehu.

Čítam, teda som

Online rozhovor, v ktorej v rámci mesiaca kníh porozpráva o svojom vzťahu ku knihám, knižnici a o čítaní ako takom Dolnokubínčan Miroslav Mikolášik, lekár, niekdajší veľvyslanec Slovenska v Kanade a bývalý europoslanec.

Knihovníčka odporúča

Pracovníčky knižnice ponúkajú v rámci MARCA mesiaca knihy knižné tipy na zaujímavé tituly rôznych žánrov. Ponúkneme knihy pre detských čitateľov, ale aj zaujímavé knihy

Les ukrytý v knihe

Aktivita pre deti v spolupráci s Národným lesníckym centrom v Námestove. Online čítanie kníh s tematikou lesa, aktivity podporujúce ochranu prírody, virtuálna prechádzka prírodou a zážitkové online aktivity so súťažami.

Vyrobte si KNIHOkvet

Tvorivá dielňa pre najmenších čitateľov a ich rodičov. V rámci prvého jarného mesiaca, ktorý je zároveň mesiacom kníh, zrealizujeme online tvorivú dielňu na tému „Jarné KNIHOkvety“.

Čítame a hráme klasikov

Živá čítačka tvorby oravských rodákov, klasikov priamo z okna do ulice, ktorej súčasťou bude hudobný program žiakov zo ZUŠ Ivana Ballu v Dolnom Kubíne. Recitovať a hrať budeme cez okno priamo do ulice všetkých okoloidúcim, ktorí majú radi literatúru a hudbu.

Pocta Dobšinskému

Keďže v marci oslavujeme Deň ľudovej rozprávky, pripomenieme si nášho najväčšieho rozprávkara Pavla Dobšinského súťažou pre deti Rozprávkové koleso šťastia, a to online, ale aj počas návštev detí v knižnici pri výdajnom okienku.

Kniha Oravy 2020

Výstava kníh nominovaných do súťaže o najzaujímavejšiu regionálnu publikáciu uplynulého roka, ktorú vyberajú čitatelia hlasovaním. Čitatelia si môžu knihy prezerať online na webe knižnice a na YouTube a Facebooku. Hlasovať môžu priamo v knižnici vo výdajnom okienku alebo elektronicky na www.oravskakniznica.sk.

Je nás počuť

5. marca o 15.00 hod.
Spoločná aktivita knižníc v Žilinskom kraji, kedy v 1 deň a v 1 hodinu čítame z okien knižníc pre ľudí do ulice. Budeme čítať súčasných slovenských aj svetových autorov, ale aj výber z klasiky.

7 + 0 = ročné členské zadarmo

Oravská knižnica si k 70-tke pripravila pre svojich čitateľov darček. Všetci, ktorí majú vo svojom dátume narodenia číslo 7 a číslo 0 a navštívia knižnicu počas týždňa od 1. do 5. marca, dostanú na celý tento rok bezplatné členstvo. Oslavujte spolu s nami.

Daruj knihe nový domov

Pokračujeme v projekte Daruj knihe nový domov „Na ceste“ a v rámci Týždňa slovenských knižníc venujeme 550 vyradených kníh.

Haló, tu knižnica

Prednáška o knihách, knižnici, o aktivitách v rámci Týždňa slovenských knižníc 2021, ale aj o tom, prečo je čítanie dôležité a čo pre nás knihy v živote znamenajú. Prednáška pre deti v Diagnostickom centre v Ružomberku. A k tomu v rámci TSK aj online triednická hodina pre študentov Gymnázia v Tvrdošíne na tému knihy, knižnice a TSK 2021.

OBJEKTÍVna knižnica

Virtuálna výstava OBJEKTÍVna knižnica (alebo ak chcete OBJEKTÍV na knižnicu) ukáže cez fotografie život knižnice alebo knižnicu samotnú, a to očami oravských fotografov. Ak chcete vidieť, ako vyzerá knižnica cez objektív fotoaparátu alebo z vtáčej perspektívy, nenechajte si ujsť našu virtuálnu výstavu. Oravskí fotografi poňali túto tému podľa vlastnej optiky.

Janko Matúška – oravský, národný, náš

K 200. výročiu narodenia Janka Matúšku, autora slovenskej hymny, ponúkame netradičnú čítačku z tvorby Janka Matúšku. „Pri uvítaní bratov v Ústave…“ a „Ponad Tatrou blýska…“ z oravských hôr recituje Samuel Borsík.

Knižná sedemdesiatka

Virtuálna výstava tých najlepších, najkrajších, najzaujímavejších kníh uplynulých 70 rokov. Ktoré knihy nás ovplyvnili, ktoré vynikli medzi ostatnými, ktoré mapovali život Slovákov, ktoré zaujali, ale aj tie, ktoré boli ocenené čitateľskou či odbornou verejnosťou. Ale aj knihy, ktoré boli jednoducho krásne ilustráciami, spracovaním alebo príbehom. Za každý rok jedna kniha.

Čítajte cez eReading aj v marci

V rámci TSK 2021 sme špeciálne predĺžili možnosť bezplatného zapožičania e-kníh z nášho katalógu. Počas týždňa si máte možnosť požičať z viac ako 9000 kníh. Stačí pár kliknutí a čítate pomocou aplikácie eReading. Viac info nájdete na našej stránke www.oravskakniznica.sk.

Program na stiahnutie (PDF, 1 MB)

Vzhľadom na aktuálnu pandemickú situáciu si organizátor vyhradzuje právo na zmenu programu, o ktorej bude informovať na svojej webovej alebo facebookej stránke.

Oravská knižnica Antona Habovštiaka v Dolnom Kubíne
kultúrna organizácia Žilinského samosprávneho kraja
Samuela Nováka 1763/2
026 80 Dolný Kubín

LATITUDE: 49° 12′ 31,967″ N • LONGITUDE: 19° 17′ 45,316″ E
LATITUDE1: 49,2088797681531 • LONGITUDE1: 19,2959212205358