Vyhlásenie výsledkov súťaže Kniha Oravy 2021

Oravská knižnica Antona Habovštiaka v Dolnom Kubíne v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja v spolupráci s mediálnymi partnermi MY – Oravské noviny a TV DK organizovali slávnostné vyhodnotenie 14. ročníka súťaže Kniha Oravy 2021.

Vyhlásenie výsledkov prebehlo 05. 05. 2022 za prítomnosti pozvaných hostí a širokej verejnosti. Za Žilinský samosprávny kraj, Odbor kultúry pozvanie prijali Katarína Klučková a Eva Chrustová. Ďalšími hosťami boli riaditeľka Centra sociálnych služieb Brezovec Soňa Miháliková so svojimi klientmi. Rovnako boli účastní aj starostovia obcí, autori nominovaných kníh či samotní čitatelia.

K možnosti hlasovania online z pohodlia domova pristúpila Oravská knižnica A. Habovštiaka aj tento rok. „V minulom roku sa nám tento druh hlasovania osvedčil a zaznamenali sme obrovský nárast v hlasovaní, preto sme sa rozhodli zjednodušiť čitateľom hlasovanie opäť. Samozrejme mohli hlasovať aj formou hlasovacieho lístka na jednotlivých oddeleniach knižnice,“ povedal riaditeľ knižnice Roman Večerek a prezradil, že sa inšpirovali od kolegov z iných knižníc, kde tento systém roky úspešne funguje.

Hlasujúci čitateli z celého Slovenska poslali knihám celkom 908 platných hlasov. V online hlasovaní to bolo 775 hlasov a papierovou formou z hlasovacích lístok 133 hlasov. V kategórii BELETRIA najviac hlasov získala kniha Hviezda, ktorá nikdy nezhasne od Juliena Dana, ktorej čitatelia poslali 247 hlasov. Kniha zaujme strhujúci príbehom o osudoch rodiny poľského žida a goralky zo slovenskej strany Hornej Oravy.

Druhou najúspešnejšou knihou sa v tejto kategórii stala kniha autorky Kataríny Harmatovej s názvom To som zase ja. Čitatelia jej odovzdali celkom 66 hlasov. Na treťom mieste v tejto kategórii skončilo Hanino tajomstvo spisovateľky bestsellerov Evy Dedinskej, ktoré dostalo 65 hlasov. V kategórii ODBORNÁ LITERATÚRA čitatelia napokon rozhodli, že víťazom sa stala kniha Jozefa Oselského a kol. Sprievodca kultúrno-sakrálnymi pamiatkami v našom pohraničí Rabča-Šenov, ktorej čitatelia poslali 150 hlasov. Publikácia plná fotografií a popisov rôznych sakrálnych pamiatok, krížov, sôch či kaplniek. Druhou NAJ publikáciou v tejto kategórii, ktorú ocenila hlasujúca verejnosť 42 hlasmi, sa stala kniha Ako sme kedysi žili od Zory Mintálovej Zubercovej. A napokon na 3. mieste v tejto kategórii skončila so 41 hlasmi publikácia Michala Čajku s názvom Dlhá nad Oravou, obec a jej obyvatelia. Z kníh, ktoré sa umiestnili na prvých troch miestach súťaže v každom regióne Žilinského kraja bude zostavená putovná výstava. Tá bude postupne prezentovaná v každej regionálnej knižnici Žilinského samosprávneho kraja.

Mgr. Mária Babík Ferancová
koordinátorka služieb a kultúrno-výchovnej činnosti