Výstava Neznámi hrdinovia

Výstava fotografií Neznámi hrdinovia

Oravská knižnica Antona Habovštiaka v Dolnom Kubíne v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja sprístupnila dňa 13. apríla 2017 výstavu venovanú dosiaľ málo známej téme – pomoci slovenského obyvateľstva americkým letcom, ktorí nútene pristáli na území Slovenska počas 2. svetovej vojny. Za spomenuté obdobie sa v priestore našich hraníc zrútilo 46 amerických bombardovacích a 8 stíhacích lietadiel, pričom 106 letcov zahynulo a približne 370 bolo zaistených a odvlečených do zajateckých táborov. Tí, čo prežili, vďačia za život najmä obetavosti Slovákov, ktorí zostreleným letcom nezištne pomáhali, riskujúc pritom život nielen svoj, ale aj svojej rodiny. Mnohým boli za ich činy udelené prezidentské ďakovné dekréty podpísané generálom armády Dwightom Eisenhowerom.

Projekt autorsky pripravil tím v zložení Dušan Hudec, Peter Kaššák a Darina Smržová. Dobové fotografie a dokumenty umiestnené na dvadsiatich štyroch paneloch poskytli Múzeum SNP v Banskej Bystrici, Fotoarchiv der KZ Gedenkstätte Mauthausen a súkromní zberatelia. Doplnené sú výpoveďami ešte žijúcich letcov a príbuzných záchrancov.

Verejnosť si môže výstavu realizovanú pri príležitosti 72. výročia ukončenia 2. svetovej vojny pozrieť v priestoroch knižnice do 5. mája 2017 v čase otváracích hodín. Pre žiakov sa v rámci nej uskutočnia sprievodné vzdelávacie podujatia.

Výstava je realizovaná v spolupráci s Veľvyslanectvom USA v SR.

Marián Karcol