DETSKÝ ČITATEĽSKÝ MARATÓN

Čítajme si 2015

LINKA DETSKEJ ISTOTY (LDI) organizuje podujatie: Čítajme si – čitateľský maratón detí
Kedy: vo štvrtok 18. 06. 2015 od 9:00 do 15:00 hod.
Kde: knižnice na celom Slovensku
Čo: Čitateľský maratón detí s názvom „Čítajme si“

Vo štvrtok, dňa 18. júna 2015 sa bude konať už 8. ročník najpočetnejšieho detského čitateľského maratónu na Slovensku s názvom ČÍTAJME SI. Organizátorom akcie je Linka Detskej istoty, ktorá aj týmto spôsobom reaguje na podnety detí z poradenskej Linky pre deti a mládež 116 111. Veľa hovorov, vyše 30 %, sa nedá označiť ináč ako „volanie“ detí po väčšej pozornosti zo strany dospelých, telefonáty sa týkajú aj detských záujmov, nedostatku aktivít a nudy.

Projekt ČÍTAJME SI má ambíciu posilniť aktivity, ktoré podporujú čítanie u detí, pretože pre rozvoj osobnosti dieťaťa i mladého človeka má kniha nenahraditeľný význam. Pomáha poznať hodnoty, rozlišovať dobro a zlo, akceleruje rozvoj reči a slovnej zásoby. Vytvára priestor pre tvorivosť, dáva možnosť v ohraničenom čase na identifikovanie sa s postavami, ponúka chvíle intimity, možnosť byť sám so sebou, relaxovať. Dáva možnosť naberať množstvo informácií, inšpirácií, vedomostí, porozumenie pojmov.

Projekt ČÍTAJME SI chce zatraktívniť knihu v detských očiach. Akciu spoločného čítania chceme využiť na prekonanie rekordu z minulého roku – 37 063 detí. Nie je to však len o lámaní rekordov, cieľom tohto čitateľského maratónu je predovšetkým pritiahnuť deti ku knihe.

Aj v tomto roku sa bude čítať na viacerých miestach Slovenska, a to vo štvrtok 18. 6. 2015 od 9:00 hod. do 15:00 hod. Zapojí sa aj škola pre nevidiace deti v Levoči, ktorá bude čítať z knihy v brailovom písme. V Bratislave na Poštovej ul. V Panta Rhei budú od 13:30 – 15:00 hod. čítať deti z bratislavských škôl. Od 15.00 – 16:30 hod. bude v Panta Rhei diskusia na tému „Deti a čítanie“. Zúčastní sa spisovateľ a autor mnohých úspešných detských kníh Branislav Jóbus, zástupcovia vydavateľstva Slovart a kníhkupectva Panta Rhei, Eva Dzurindová, riaditeľka Linky detskej istoty, Viera Némethová z knižnice v Petržalke, Petra Mišáková, ktorá bude hovoriť o biblioterapii (terapia čítaním), garantka Linky pre deti a mládež Katarína Trlicová, pedagógovia, a ďalší zaujímaví hostia. Podujatie bude moderovať Katka Brychtová. Výsledok čitateľského maratónu ČÍTAJME SI bude vyhlásený na záver diskusie, cca o 16:00 hod.

Krstnou mamou projektu je od začiatku pani Oľga Feldeková. Partnermi sú: Vydavateľstvo Slovart, Kníhkupectvo Panta Rhei a miestni organizátori, ktorými, sú hlavne knižnice a školy.

Pre viac informácií kontaktujte: Mgr. Michaela Guldanová | 0904-661–201 | michaela@unicef.sk

Tlačová správa (PDF, 237 kB)