Crème de la Crème

Oravská knižnica Antona Habovštiaka v Dolnom Kubíne v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja sa stala súčasťou projektu Crème de la Crème – Týždeň francúzskeho filmu/Semaine du film français.

 

Crème de la Crème prebieha od 07. do 13. marca 2022. Každoročne Týždeň francúzskeho filmu organizuje Film Europe Media Company a Francúzsky inštitút na Slovensku. Spoločnosť Film Europe Media Company je filmovou distribučnou spoločnosťou s pobočkami v Bratislave, Prahe, Londýne a v Cannes. Prináša špičkové festivalové filmy do slovenských a českých kín. Systematicky mapuje kinematografiu z každej krajiny Európy, a to v pôvodnom znení

s titulkami, 24 hodín denne, sedem dní v týždni a bez reklám. Crème de la Crème je výber toho najlepšieho z nových francúzskych filmových titulov.

 

Francúzsky inštitút na Slovensku sa podieľa na významných slovenských kultúrnych podujatiach, podporuje účasť francúzskych umelcov.  Jeho hlavným poslaním je šírenie francúzskeho jazyka a kultúry, ako aj odborných poznatkov a inovácií na Slovensku

a zintenzívnenie spolupráce medzi oboma krajinami.

 

Oravská knižnica sa ako jedna z mála knižníc na Slovensku zapojila do tohto projektu. „V Oravskej knižnici pre svojich čitateľov a priaznivcov pripravujeme veľa noviniek zameraných na francúzsku kultúru a literatúru. Podporujeme frankofónnu literatúru nie len výstavami francúzskych autorov, ale aj rozšírením fondu knižnice o knihy vo francúzskom jazyku. Na druhej strane si myslíme, že v našom meste chýba kino a kvalitné filmy, preto sme sa aj zapojili do Týždňa francúzskeho filmu a naši čitatelia zažijú kino v knižnici“, povedal riaditeľ knižnice Mgr. art. Roman Večerek.

 

Každú stredu počas mesiaca marec budú v knižnici prebiehať francúzske filmové večery so štyrmi filmovými produkciami. Prvý premietací večer bude 09. 03. 2022 o 19:00 h. Večer bude venovaný filmu s názvom Renoir. Ďalšie filmy budú odvysielané v poradí:  Dilili v Paríži… (16. 03. 2022 o 10:00 h pre školy a 18:00 h) Rodin (23. 03. 2022 o 19:00 h) a záverečný film 30. 03. 2022 s názvom Odysea o 19:00 h.

 

Týždeň francúzskeho filmu Oravská knižnica realizuje vďaka finančnej podpore Jean-Marc Berbille, Group Plastivaloire.

 

 

 

Mgr. Mária Babík Ferancová

koordinátorka služieb a kultúrno-výchovnej činnosti