Knihovníčka odporúča

Knihovníčka odporúča

Opäť sme tu s obľúbenou rubrikou Knihovníčka odporúča, tentoraz ponúkame tipy Antónie Albíniovej z oddelenia náučnej literatúry. Dočítania 😉

KARDARAS, Nicholas. Svietiace deti : ako zbaviť deti závislostí od digitálnych technológií. Bratislava : Grada Slovakia, 2022

Všetci ich vídame: deti hypnoticky hľadiace na žiariace obrazovky v reštauráciách, na ihriskách či doma s kamošmi.
Je alarmujúce, že počty takýchto detí neustále rastú. Svietiace tváre sú ako virtuálna pandémia a ustavične sa množia. No za akú cenu? Je to len súčasná neškodná móda, ktorá časom zmizne, alebo následok zhovievavosti a pohodlnosti rodičov? Nicholas Kardaras v knihe skúma, ako digitálne technológie so všetkou svojou žiarivou všadeprítomnosťou hlboko zasahujú mozgy celej generácie. Klinické výskumy potvrdzujú, že stimulujúce žiariace obrazovky aktivujú v mozgu dopamín rovnako ako sex. Čoraz viac vedcov potvrdzuje, že digitálne technológie súvisia s rozvojom porúch, ako je ADHD, závislosti, úzkosti, depresie, zvýšená agresivita, a dokonca aj psychóza. Najšokujúcejšie z nedávnych štúdií sú dôkazy o tom, že nadmerná expozícia obrazovkám môže neurologicky poškodiť vyvíjajúci sa mozog mladého človeka rovnakým spôsobom ako závislosť od kokaínu.

STEHLÍKOVÁ, Monika. Nadané dieťa : ako mu pomôcť k šťastiu a úspechu. Bratislava : Grada, 2022

Všetci rodičia si prajú mať múdre, úspešné a šťastné deti. Niektoré sú však také špecifické, že ich motivácia, správanie, myslenie aj prežívanie môžu byť interpretované okolím nesprávne a prinášať im trápenie, nepochopenie a problémy – doma, ale aj v škole. Nadané deti sa s takými problémami stretávajú často. Intelekt, pamäť, vnímavosť, citlivosť i zvedavosť nadaných detí bývajú od útleho veku fenomenálne, v niektorých oblastiach môže byť vývoj, naopak, nerovnomerný až oneskorený, a preto vyžadujú špecifický prístup. Výchova a vzdelávanie týchto detí môžu byť pre dospelých veľmi náročné až stresujúce a veľakrát ich privádzajú do situácií bezradnosti i vyčerpania.
Táto kniha umožňuje rodičom a učiteľom nadaných detí pozrieť sa pod pokrievku, a priniesť im tak pochopenie a bezpodmienečné prijatie. Ponúka im praktické odporúčania na výchovu i konkrétne cvičenia, techniky a metódy vzdelávania – a to s jediným cieľom: aby boli nadané deti šťastné, mohli naplno rozvíjať svoj mimoriadny potenciál a nadanie, pracovať na svojich slabých stránkach a uspieť v živote.
Kniha prináša skvelé rady aj nadaným dospelým, ktorí chcú viac porozumieť svojmu vnútornému (nadanému) dieťaťu.

VACVALOVÁ, Lenka. Nájdem odvahu : 770 kilometrov po Ceste hrdinov SNP. Bratislava : Lindeni, 2021

Lenka Vacvalová približuje čitateľom svoj osobný príbeh o zdolávaní strachu, každodenných výzvach a nekončiacom hľadaní odvahy. Cesta hrdinov Slovenského národného povstania je najdlhšia turistická trasa na Slovensku a zároveň zážitok na celý život. Vedie od Duklianskeho priesmyku na severovýchode krajiny až na hrad Devín na opačnom konci Slovenska. Lenka súčasne mapuje osudy hrdinov a žien, ktoré v sebe museli nájsť neuveriteľnú odvahu, aby mohli v ťažkom období povstania pomáhať.

Knihovníčka odporúča

Staršie články z rubriky Knihovníčka odporúča:

Knihovníčka odporúča

Knihovníčka odporúča #2

Knihovníčka odporúča #3

Knihovníčka odporúča #4 – Valentín

Knihovníčka odporúča #5

Knihovníčka odporúča #6 – Zelený štvrtok

Knihovníčka odporúča #7 – Deň matiek

Knihovníčka odporúča #8

Knihovníčka odporúča #9

Knihovníčka odporúča #10

Knihovníčka odporúča #11

Knihovníčka odporúča #12