Knihovníčka odporúča na Deň otcov

Knihovníčka odporúča na Deň otcov

Tradícia Dňa otcov vznikla v meste Spokane v štáte Washington, a to už v roku 1910. Američanka Sonora Smart Doddová si chcela uctiť všetkých otcov, pričom inšpiráciou jej bol práve ten jej otec. Veterán občianskej vojny William Jackson Smart po smrti manželky musel vychovávať šesť detí sám. Sonora vnímala svojho otca ako hrdinu a hneď, ako sa dozvedela, že matky majú svoj sviatok, navrhla, aby podobný mali aj všetci otcovia. Prvá neoficiálna oslava sa konala v deň narodenín Sonorinho otca 19. júna 1910. Popularita sviatku narastala a tretia júnová nedeľa sa postupne stala sviatkom všetkých otcov.

V roku 1966 prezident Lyndon Johnson podpísal prezidentské vyhlásenie, v ktorom určil tretiu nedeľu v júni ako oficiálny sviatok Dňa otcov.

Dôkazom toho, že nielen mamy, ale aj ockovia môžu byť inšpiratívni ľudia, je aj množstvo kníh, ktoré máme v našej knižnici na tému ocko, otec, ocino…

Naše knihovníčky z detského oddelenia a z oddelenia beletrie si pre vás pripravili tie najzaujímavejšie knižné tipy. Dočítania 😉

Andersson, Annel: Keď budeš plešatá, môže ma ocko odviezť do družiny?

Keď sa žena dozvie, že ochorela na rakovinu prsníka, zrúti sa jej svet. Dookola si kladie otázku – prečo práve ona… Svet sa jej zdá nespravodlivý, plače, hnevá sa na seba i na osud. Po prekonaní prvotného šoku začne pátrať po informáciách, ktoré jej pomôžu zorientovať sa v novej situácii. V situácii, ktorá zmení všetko – rodinný život, vzťahy, hodnoty. Okrem vlastného autobiografického príbehu ponúka i prílohu s praktickými radami vo forme prehľadných hesiel.

Kleypas, Lisa: Sladký ocko

Liberty Jonesová má sny a odhodlanie, ktoré ju ženú preč z texaského Welcome, ak sa jej podarí prinútiť svoje divé srdce, aby neovládlo jej myseľ. Hardy Cates miluje Liberty, no lásku k nej považuje za zakázanú. Jeho ambície sú väčšie než živorenie vo Welcome a Liberty je zbytočná komplikácia. Oboch však k sebe ťahá niečo magické a opojné – nebezpečná príťažlivosť, silnejšia ako oni sami.

Krausová, Karin: Otecko sa postará

Vtipný príbeh o tom, že chlap na materskej dovolenke sa dokáže postarať. Občas viac o zábavu ako o dieťa!

Steel, Danielle: Ocko

Hlavný hrdina Oliver Watson žil 18 rokov v pokojnom manželstve. Usilovne pracoval, postupoval v zamestnaní, manželka mu porodila tri krásne deti, o ktoré sa príkladne starala, no zrazu nastal prekvapujúci zlom. Jeho milovaná Sára z ničoho nič zanevrela na rodinu a videla len seba. Pocit vnútornej nespokojnosti ju vedie k rozhodnutiu študovať na Harvardovej univerzite.

Day, Clarence: Micieli, Francesco: Viem len, že môj otec má veľké ruky

Prvá časť knihy má formu denníka, ktorý silne pripomína básne v próze. Sú to zápisky chlapca, ktorého rodičia zanechali v kalábrijskej domovine u starých rodičov. Ústrednou postavou druhej časti je jeho mama, tretej dospelý muž – chlapec z prvej časti trilógie, ktorý sa za zvláštnych okolností vracia spolu s otcom do rodnej Kalábrie.

Balzac, Honoré de: Otec Goriot

Otec Goriot je dojímavý príbeh nešťastného starnúceho otca, ktorý nadovšetko miloval svoje dve dcéry, všetko im obetoval, prišiel pre ne na mizinu a napokon zomrel v úplnej chudobe a celkom opustený.

Nystrom, Carolyn: Mám ťa rád, ocko : detský sprievodca: rozvod

Miško žije vo veľkom hnedom dome s mamou a ockom, s bratom Julkom, psom Alexom a mačkou Ariou. Jedného dňa sa ale niečo stane niečo strašné. Mama s ockom sa rozvádzajú. Miškovi víria v hlave rôzne otázky: Je rozvod jeho vina? Kto sa teraz o neho postará?

Petroff, Shani: Počertená: Ockov anjelik

Angelin otec, známy tiež ako Diabol, chce byť súčasťou jej života. Svojej dcére ponúka, že jej môže dať čokoľvek, po čom jej srdce zatúži – dokonca aj popularitu alebo rande s Colem Danielsom, chlapcom, do ktorého je Angel už dlho zamilovaná. Ale ona má svoje podmienky – otec musí prestať s diabolským biznisom a zbaviť sa svojich špeciálnych schopností. Podarí sa im dvom uzavrieť dohodu?

Down, Izzy: Ocko ma ľúbi

Ocko lišiak chce ukázať najmenšej líštičke, ako veľmi ju ľúbi. Napíše jej preto niekoľko listov, vďaka ktorým ho má líštička v nezvyčajnej hre na schovávačku nájsť.
Otvor listy a sleduj cestu malej líštičky za ockom, ktorý ju ľúbi.

Stark, Ulf: Keď mi ocko ukázal vesmír

Jedného dňa sa otec so synom vyberú za mesto, aby si pozreli vesmír. Kým sa otec nadchýna jeho majestátnosťou, syn obdivuje rastlinky, trávu, chrobáky… Aj keď má otec pocit, že jeho syn je ešte na pochopenie nekonečnosti príliš malý, nakoniec sa čosi naučí aj on: že náš vlastný vesmír je ešte dôležitejší, lebo ho tvoria veci, ktoré nás robia šťastnými a niekedy sú tie najdôležitejšie veci priamo pod naším nosom.

Soosh: S ockom sa nebojím

„S ockom po mojom boku nie je nič nemožné,“ povedalo dievčatko. „Nezáleží na tom, koľko má práce, vždy si na mňa nájde čas. S ockom sa dotknem aj hviezd…“ Táto milá knižka láskavo a nápadito zachytáva krásne momenty vzťahu otca a dcéry.

Claire, Céline: Môj ocko je sardinka

Renomovaná súčasná francúzska autorka pre deti Céline Claire brilantne rozobrala hlbokú tému. V knihe vytvorila emočne silný a poetický príbeh o ceste dieťaťa pri hľadaní svojho otca, bez drámy alebo pátosu. Príbeh o dôležitosti úplnej rodiny a plnosti…

Futová, Gabriela: Lepší otec v hrsti ako kamoš na streche

Voľné pokračovanie knižky Hľadám lepšiu mamu. Minulé prázdniny sa tretiačka Katka rozhodla, že si nájde novú mamu, lebo s tou svojou nebola spokojná. Pochodila po susedách aj tetách, až napokon zistila, že jej vlastná mama je predsa len najlepšia…

Knihovníčka odporúča na Deň otcov

Staršie články z rubriky Knihovníčka odporúča:

Knihovníčka odporúča

Knihovníčka odporúča #2

Knihovníčka odporúča #3

Knihovníčka odporúča #4 – Valentín

Knihovníčka odporúča #5

Knihovníčka odporúča #6 – Zelený štvrtok

Knihovníčka odporúča #7 – Deň matiek