Výberová prehliadka festivalových filmov Be2Can

Ochutnajte atmosféru prestížnych filmových festivalov.

V októbri opäť príde vďaka Film Europe SK do Dolného Kubína výberová prehliadka festivalových filmov Be2Can. Príďte zažiť kino v knižnici a nenechajte si ujsť 4 výnimočné európske filmové produkcie v Oravskej knižnici.

12. 10. 2023 | 19:00 | Posledný strih
26. 10. 2023 | 19:00 | Blízko
09. 11. 2023 | 19:00 | Neuveriteľné, ale pravdivé
23. 11. 2023 | 19:00 | Miluj svojho robota

Dobrovoľné vstupné
Počet miest je obmedzený – rezervácie na: podujatia@oravskakniznica.sk

Výberová prehliadka festivalových filmov Be2Can

Posledný strih

Pôvodný názov: Z (comme Z)
Krajina: Francúzsko, Veľká Británia, Japonsko
Jazyk: FR, JP
Stopáž: 110 min
Žáner: Horor, Komédia
Réžia: Michel Hazanavicius
Hrajú: Romain Duris, Bérénice Bejo, Grégory Gadebois, Finnegan Oldfield, Sébastien Chassagne

Malému filmovému štábu, ktorý nakrúca nízkorozpočtový zombie film, sa všetko zrúti, keď zaútočia skutoční zombie.

V opustenej budove sa pokazí natáčanie nízkorozpočtového zombie hororu. Protivný režisér svojím nepríjemným správaním privedie hercov a štáb na pokraj síl, keď odhalí svoj plán, ako vniesť do projektu energiu a vzrušenie: oživiť skutočnú, starodávnu zombie kliatbu. V šialenom jednom zábere, v ktorom lietajú časti tiel a tekutiny, herci bojujú o život s nemŕtvymi a ich režisérom, až kým film nedospeje do šokujúceho záveru a nenabehnú titulky… ale je to celý príbeh? Oscarový scenárista a režisér Michel Hazanavicius prináša jeden z najinovatívnejších, najradostnejších a najzábavnejších ľúbostných listov filmu a filmovej tvorbe, aký ste kedy videli. Adaptácia kultového japonského kasového trháku One Cut of The Dead od Chinichiro Ueda. (Film Europe)

Blízko

Pôvodný názov: Close
Krajina: Francúzsko, Belgicko, Holandsko
Jazyk: FR
Stopáž: 105 min
Žáner: Dráma
Réžia: Lukas Dhont
Hrajú: Léa Drucker, Kevin Janssens, Émilie Dequenne, Igor van Dessel, Eden Dambrine, Gustav De Waele

Intenzívne priateľstvo dvoch trinásťročných chlapcov Lea a Remiho sa náhle naruší. Léo sa snaží pochopiť, čo sa stalo a vyhľadá Sophie, Rémiho matku. „Blízko“ je film o priateľstve a zodpovednosti.

Talentovaný belgický režisér Lukas Dhont, autor cenami ovenčeného filmu Dievča o trans žene narodenej v tele chlapca, tentoraz prichádza s emocionálne silným portrétom výnimočného zväzku Léa a Rémiho. Chlapci spoločne zdieľajú svet a každý moment v ňom, dostávajú sa však do veku, keď vzťahy treba pomenovať. Rémi si ironické poznámky spolužiakov zdanlivo nevšíma, Leo však upadá do pochybností a túži zapadnúť do chlapčenského kolektívu. Do bezstarostného života neúprosne vtrhne dospelosť. Film o priateľstve a zodpovednosti vyniká neobvyklou empatiou a fenomenálnymi výkonmi debutujúcich hercov. (Film Europe)

Neuveriteľné, ale pravdivé

Pôvodný názov: Incroyable mais vrai
Krajina: Francúzsko, Belgicko
Jazyk: FR
Stopáž: 74 min
Žáner: Dráma, Fantasy, Komédia
Réžia: Quentin Dupieux
Hrajú: Alain Chabat, Léa Drucker, Benoît Magimel, Anais Demoustier

Alain a Marie sa presťahovali do vysnívaného domu na predmestí. Realitný agent ich však varoval: to, čo sa nachádza v suteréne, môže navždy zmeniť ich životy.

Alain a Marie sú na obhliadke domu na pokojnom predmestí. Realitný agent ich varuje, že to, čo ukrýva suterén, im obráti život hore nohami. Manželia, ohromení a nadšení tým, čo objavia, sa rozhodnú nehnuteľnosť kúpiť. Keď k nim príde na večeru Alainov drzý šéf s priateľkou, pokušenie podeliť sa o neuveriteľnú (ale pravdivú!) informáciu je silné. Marie je však odhodlaná udržať ju v tajnosti. Začne byť pivnicou posadnutá a nemôže si pomôcť nevydať sa tam… Quentin Dupieux, jeden z najexcentrickejších filmových tvorcov, má zdanlivo nevyčerpateľný zdroj bizarných nápadov, na ktorých so svojou komickou genialitou stavia. Svojim hercom opäť poskytol veľkorysú príležitosť zahrať si nezabudnuteľne bizarné postavy. Obľúbení francúzski herci Alain Chabat a Léa Drucker prispievajú svojimi mladíckymi výkonmi k satirickému diskurzu o ľudskej posadnutosti a prepožičiavajú výstižné črty dvojici, ktorá čelí nezvyčajnej výzve. Anaïs Demoustierová stvárňuje promiskuitnú mladú ženu so správnou dávkou inteligentnej ľahkosti. O výkone Benoîta Magimela sa dá povedať len toľko, že je to jednoznačne herec na vrchole svojej kariéry, ktorý je schopný všetkého. (Film Europe)

Miluj svojho robota

Pôvodný názov: Ich bin dein Mensch
Rok: 2021
Krajina: Nemecko
Jazyk: DE
Stopáž: 102 min
Žáner: Dráma, Komédia, Romantický, Sci-Fi
Réžia: Maria Schrader
Hrajú: Dan Stevens, Maren Eggert, Sandra Hüller, Hans Löw

Tragikomický príbeh o otázkach lásky, túžby a o tom, čo robí človeka šťastným.

Alma je vedkyňa v slávnom Pergamonskom múzeu v Berlíne. S cieľom získať finančné prostriedky na jej výskum ju presvedčia, aby sa zúčastnila na mimoriadnom experimente. Počas troch týždňov musí žiť s humanoidným robotom, zostrojeným na mieru jej charakteru a potrebám, ktorého umelá inteligencia je navrhnutá tak, aby sa jej stal dokonalým životným partnerom. Alma sa tak stretáva s Tomom, strojom v ľudskej podobe, vytvoreným len na to, aby bola šťastná. (Film Europe)

Oravská knižnica Antona Habovštiaka
Samuela Nováka 1763/2