Ocenené publikácie súťaže Najkrajšia kniha a propagačný materiál o Slovensku za rok 2016

Žilinský kraj má opäť najkrajšiu knihu o kraji a regióne Slovenska

Ocenenie získal už tretíkrát za sebou.

Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Jubilejný desiaty ročník súťaže Klubu fotopublicistov Slovenského syndikátu novinárov Najkrajšia kniha a propagačný materiál o Slovensku za rok 2016 ocenil i tento rok knižné diela Žilinskej župy poprednými umiestneniami. V kategórii Knihy o kraji a regióne sa ŽSK stal víťazom už po tretíkrát za sebou. „Na nových dielach spolupracujeme s našimi kultúrnymi organizáciami a veľmi ma teší, že okrem toho, že sa páčia samotným čitateľom, aj odborníci ich každoročne hodnotia ako jedinečné publikácie,“ uviedol podpredseda ŽSK Jozef Štrba.

Najkrajšou knihou o kraji a regióne za rok 2016 sa stala kniha z dielne riaditeľa Oravskej knižnice Petra Hubu Príbeh slovenskej hymny a jej autora, dielo Janka Matúšku. Pomyselnú striebornú medailu udelila porota v rovnakej kategórii publikácii Javorníky, veľká kniha o nemalom pohorí, ktorá je súčasťou cyklu už šiestich diel o kultúrnej histórii kraja vydaných Maticou slovenskou v spolupráci so Žilinskou župou. Klub fotopublicistov rozhodol taktiež o víťazoch v oblasti propagačných materiálov o kraji a regióne, kde ŽSK zastupovalo Kysucké múzeum a jeho Kalendárne zvykoslovie, ktoré získalo tretie miesto.

Žilinský vicežupan okrem úspechov zdôraznil aj odkaz knižnej edície Žilinského kraja. „Edícia začala vznikať v roku 2010 s cieľom sprostredkovať bohatú históriu, remeslá, zvyky, tradície a legendárne osobnosti nášho kraja prostredníctvom knižnej tvorby, ktorá tieto poklady zachová pre ďalšie generácie,“ uviedol s tým, že súčasťou cyklu sú diela Drotárstvo, veľká kniha o slovenskom drotárstve; Juraj Turzo, veľká kniha o uhorskom palatínovi; Gorali, veľká kniha o Goraloch Oravy, Liptova a Kysúc; Juraj Jánošík, veľká kniha o zbojníckom kapitánovi; Kelti, veľká kniha o Keltoch v Žilinskom kraji a Javorníky, veľká kniha o nemalom pohorí. Všetky publikácie sú podľa jeho slov držiteľmi viacerých ocenení, pričom v súťaži o Najkrajšiu knihu získali v priebehu piatich rokov dve prvé, dve druhé miesta a rovnako i čestné uznanie. „V spolupráci s Maticou slovenskou budeme pokračovať aj naďalej a už teraz môžem prezradiť, že pripravujeme novú publikáciu s názvom Západné Tatry a okolie, veľká kniha o Tatrách z Oravy a Liptova. Čitatelia sa majú na čo tešiť, pôjde totiž o výnimočné spracovanie kultúrno-prírodných dejín slovenských veľhôr,“ uzavrel J. Štrba.

Lenka Záteková
hovorkyňa ŽSK