24. apríl – Deň skautov
Vedeli ste, že 24. apríla oslavujú svoj sviatok na celom svete skauti a skautky?
Patrónom skautov je sv. Juraj, ktorý je legendou bojujúcou za dobro a spravodlivosť. Zakladateľom skautingu bol Lord Baden-Powell, ktorý vybral pre skautov znak v podobe ľalie.
Znak teda zahŕňa ľaliu (1) i trojlístok v pozadí (2). Tri listy ľalie pripomínajú tri body skautského sľubu. Stredný list zdobí magnetická strelka kompasu (3), ktorá ukazuje správnu celoživotnú cestu priamo vpred. Myšlienku, že skaut sa nemá za žiadnych okolností odchýliť od cesty dobra, dopĺňajú i dva postranné listy ľalie, ktoré sa stáčajú svojimi koncami ku stredu znaku. To znamená, že odchýlka od správnej cesty nevedie dopredu, ale naspäť. Páska svornosti (4) obopínajúca ľaliu v strede je symbolom bratstva skautov celého sveta. Slovenskú ľaliu dopĺňa znak Slovenska – dvoj kríž (5) na trojvrší (6).
24. apríla niektoré skautské zbory obnovujú svoj skautský sľub, záväzok boja dobra proti zlu, pravdy proti lži, lásky proti nenávisti.
Skauti sú ochrancovia chorých a slabších, sú vždy pripravení vykonať dobrý skutok, pomôcť blížnemu, chrániť prírodu a cenné ľudské výtvory.
Medzi najstarších oddielových vedúcich na svete patrí spisovateľ Jaroslav Foglar , ktorý v roku 1920 prvý raz navštívil skautský oddiel 48. klub oldskautov „Jastrabi“, podľa ktorého neskôr dostal aj svoju prezývku Jastrab.
Po celý život viedol po celý život skautské oddiely. V čase trvania druhej svetovej vojny viedol ilegálny skautský oddiel, dokonca s ním chodil aj na skautské tábory, ktoré boli tiež zakázané. Po šesťdesiatich rokoch nepretržitého vedenia zveril oddiel v oku 1987 svojmu nástupcovi.
Už v roku 1935 prišiel on sám s nápadom zriadiť si na výpravy do lesa vlastnú krabičku poslednej záchrany – KPZtku, ktorú každý správny skaut nosí so sebou. Je to veľký pomocník na malé nehody. Jej obsah dokáže v pravú chvíľu a potešiť a každý skaut dokáže s ňou hotové zázraky.
Čo obsahuje KPZtka?
- maličkú LED baterku (silno svieti, má malú spotrebu a dlhú životnosť)
- zápalkovú škatuľku s desiatimi zápalkami, do ktorej sa ešte vloží malá a veľká ihla, kus bielej a čiernej nite, dva obyčajné a dva zatváracie špendlíky, väčší a menší gombík, zabalenú žiletku, dva pripináčiky
- kúsok zabalenej suchej brezovej kôry alebo zabalenú kocku pevného liehu (na zapálenie ohňa)
- malú ceruzku
- kúsok papiera
- kúsok zabalenej kriedy
- dva klince rôznej veľkosti