Knihovníčka odporúča

Knihovníčka odporúča na zelený štvrtok

Opäť tu máme rubriku Knihovníčka odporúča, tentoraz sme tematickí. Naša knihovníčka Alenka svoj výber zamerala na zelený štvrtok a vybrala pre vás zopár knižných, „zelených“ tipov. A prečo práve ZELENÁ?

Zelená je farbou prírody. Všetky rastliny – zdroj potravy – sú zelené. Vďaka tomu je zelená vnímaná ako veľmi pozitívna a optimistická farba. Okrem znázornenia prírody ako takej, lesov, lúk, hôr, či nádeje.

Zelený štvrtok v kresťanskej terminológii je zrejme pomenovaný podľa zelene v Getsemanskej záhrade, kde sa Ježiš modlil a bol zatknutý vojakmi. Iné vysvetlenie hovorí, že názov pochádza z germánskeho bohoslužobného názvoslovia, zo slova greinen – nariekať. V starej cirkvi sa totiž v tento deň konalo zmierenie kajúcnikov. Hriešnici sa podobali suchým ratolestiam, ktoré sa pokáním a rozhrešením zazelenali na strome cirkvi.

Na Zelený štvrtok sa v niektorých krajinách používalo rúcho zelenej farby a do jedálnička sa zaradili jedlá zo zeleniny, resp. zelené jedná, ktoré umocňovali názov tohto dňa.

V našej knižnici síce zelené rúcho nemáme, ale máme množstvo „zelených“ kníh v rôznych oddeleniach. Môžete si ich vyhľadať a objednať z nášho online katalógu.

Staršie tipy nájdete TU, TU, TU, TU a TU. Sme tu pre vás.