Knihovníčka odporúča na Deň matiek

Knihovníčka odporúča na Deň matiek

História Dňa matiek siaha až do obdobia antiky. V starovekom Grécku oslavovali ženu ako darkyňu života už 250 rokov p. n. l. v podobe slávností na počesť matky všetkých bohov – bohyne Rhey. Starovekí Rimania zas oslavovali sviatok Matronalia, ktorý bol zasvätený bohyni Juno.

Za predchodcu Dňa matiek v jeho dnešnej podobe možno považovať tzv. Nedeľu matiek (Mothering Sunday), ktorú začali oslavovať v 16. storočí v Anglicku. V čase sviatku, ktorý bol stanovený na štvrtú nedeľu počas veľkonočného pôstu, sa mohlo služobníctvo žijúce v príbytkoch svojich pánov vrátiť domov k svojim matkám a stráviť s nimi deň.

V novodobej histórii ľudstva sa Deň matiek dostal do povedomia na prelome 19. a 20. storočia, a to vďaka Američanke Anne Marie Jarvisovej. Po tom, ako v roku 1907 zomrela jej matka, začala viesť kampaň za vyhlásenie dňa venovaného matkám.

Už o dva roky neskôr tento sviatok oslavovali v 45 štátoch USA a 8. mája 1914 iniciatíva vyústila do oficiálneho vyhlásenia druhej májovej nedele za Deň matiek Kongresom USA.

Dátum druhej májovej nedele sa rozhodli prijať za svoj takmer všetky krajiny na svete. V Československu sa Deň matiek začal oslavovať v roku 1923, a to najmä zásluhou Alice Masarykovej, dcéry prezidenta T. G. Masaryka a emancipovanej predsedníčky Československého červeného kríža.

Dôkazom toho, že matka je inšpiratívna bytosť, je aj množstvo kníh, ktoré máme v našej knižnici na tému matka, mama, mamička.

Naše knihovníčky z rôznych oddelení si pre vás pripravili tie najzaujímavejšie knižné tipy. Dočítania 😉

Odelenie beletrie odporúča:

Farkašová, Kristína: Som mama

Tak ako autorka, milé matky, hrdo sa hláste k tomu, že ste mamy. Hrdo noste ťažké bruško, nákupy, neriešte opuchnuté nohy , usmievajte sa. Všetko stíhate, aj navariť obedňajšiu polievku, keď my, deti spíme. Nasilu a tvrdo. Prečo radšej v tom čase nespíte?

Farkašová, Kristína: Stále som mama

Túto knihu písala vyhorená dvojmatka a redigovala čerstvá dvojmatka. Ak v knihe nájdete niečo, čo by vás iritovalo, máte veľa času a ste dôslední.. Už aj bežte žehliť a ukladať skrine…

Stafford, Rachel Macy: Mama má čas

Vtipná spoveď známej blogerky o úlohe zaneprázdnenej matky. O tom, ako my matky, prahneme po dokonalosti, chceme pochopiť, čo je pre našu rodinu naozaj dôležité, či sa dá spáliť zoznam našich dennodenných povinností a ako sa zbaviť telefónu.

Walsh, Helen: Tak spi už

Príbeh nastávajúcej matky, tešiacej sa na prvé dieťatko, zároveň bojujúcej s obavami, že už nič nebude ako predtým. Nedostatok spánku, obavy o zdravie, túžba byť tou najlepšou mamou.. pripomína to aj vám niečo, milé mamy?

Keleová-Vasilková, Táňa: Mama pre Veroniku

Mária, sestrička z nemocnice, prežíva smutno-trpké dni v nefunkčnom manželstve, márne túžiac po dieťatku. Odhodlá sa k radikálnemu riešeniu, muža opúšťa. Cesty osudu jej pripravia veľké prekvapenie. Do cesty jej vstúpi pán Drobný a jeho dievčatko s veľmi smutným pohľadom.

Dirie, Waris: Dlhý list mame

V emotívnom, osobnom príbehu svetovej topmodelky sa stretajú dva svety- svet hlbokých tradícií v živote afrických žien a svet moderný. Waris zaveje osud do celkom iných miest, spozná iné hodnoty. Jej rodina jej nerozumie, svojej mame píše dlhý list o svojich pocitoch názoroch i temnom tajomstve.

Furjelová, Ivana: Až keď bude mama triezva

Očami pätnásť ročnej Silvie zažijete príbeh o súčasnej rodine, ktorá prechádza ťažkým životným obdobím. Prečítajte si aj o tom, keď mama stratí svoje bábätko, o jej alkoholizme a ako sa na to pozerá Silvia. Myslíte, že chce mame pomôcť?

Časopis Mama a ja

Užitočný a dôveryhodný zdroj informácií pre mamičky a oteckov, ktorí sa s láskou starajú o svoje rodiny. Každý mesiac v časopise nájdete praktické a informatívne články, týkajúce sa starostlivosti a výchovy, odborné tipy o tehotenstve, zdraví, stravovaní, spánku či správaní bábätiek a detí.

Oddelenie náučnej literatúry odporúča:

Bean, Danielle: Mamy mamám: praktické rady ako zvládnuť materstvo

Dobro rodiny je na prvom mieste. Užitočné rady a recepty ako zvládnuť realitu manželských vzťahov, materstvo, právo na veľkú rodinu, ktorá je v dnešných časoch pre mnohých veľkým bláznovstvom.

McKinnon, Gina: Pomóóóc! Už som ako moja mama

Myslíte si, že sa dá vyhnúť tomu, aby ste sa podobali na svoju mamu? Vraj sa meníme počas života na ich podobu.

Riss, Suzanne: Pracujúca mama (návod na prežitie): ako zvládať stres a viac si užívať život

Rady a triky ako zvládnuť tisíc vecí naraz, zachovať si zdravý rozum, doma aj v práci, keď máme malé deti. Za žiadnych okolností, milé mamy, nemajte pocit viny!

Knihovníčka odporúča na Deň matiek

Staršie tipy nájdete TU, TU, TU, TU, TU, a TU. Sme tu pre vás.