Noc literatúry 2022

Noc literatúry 2022

Noc literatúry sa 21. septembra 2022 vráti do Dolného Kubína.

Poďte s nami na literárne potulky mestom. Šesť netradičných miest, šesť výborných literárnych diel súčasnej európskej literatúry a šesť známych osobností. Príďte sa započúvať.

21. 09. 2022 | 18:00 – 22:00
Dolný Kubín

Program

Noc literatúry 2022

Čítania sa začnú o 18.00 h na 6 miestach naraz a pokračujú v 30-minútových intervaloch – 15 minút čítanie a 15 minút prestávka na presun na ďalšie miesto. Poradie si každý návštevník zvolí sám.

 • A: Hasičská stanica, Matuškova 13

  SLOVENSKO
  číta Erik Vrábel
  Barbora Hrínová: Jednorožce
  Aspekt, 2022
  Postavy ôsmich poviedok sú aj nie sú z tohto sveta a mnohé je tu „queer“, ale zas nie výnimočné, veď aj čudo môže mať masový výskyt. Autorka nenapĺňa očakávania diktované alebo podsúvané kultúrnym priestorom, v ktorom žije. Zrkadlí ho veľmi presne a trefne, bez ohľadu na to, či nás zavedie do kaviarne, chalupy, prenajatého bytu alebo na psychiatriu. Kniha bola vo finále slovenskej literárnej ceny Anasoft litera 2021 a bola nominovaná aj na Cenu Európskej únie za literatúru.

 • B: Obradná sieň MsÚ, Hviezdoslavovo námestie 1651

  NÓRSKO
  číta Jaroslav Kysel
  Nina F. Grünfeld, Frida
  Lindeni, 2021
  Preklad: Zuzana Švedová
  Frida Grünfeld sa v policajných záznamoch objavila na jar v roku 1931. Židovka, prostitútka, špiónka, tehotná. Syna Bertholda sa vzdala týždeň po pôrode. Chlapec sa neskôr dostal do Nórska ako židovský vojnový utečenec a stal sa uznávaným psychiatrom. Bertholdova dcéra Nina sa vydáva na cestu po stopách svojej stratenej starkej, aby odhalila, čo sa s ňou stalo.

 • C: Čaplovičova knižnica, Hviezdoslavovo námestie 7

  RAKÚSKO
  číta Miroslava Kupčuláková
  Zdenka Beckerová: Už je skoro pol dvanástej
  Ikar, 2023
  Preklad: Zuzana Guldanová
  Román sa odohráva v dvoch časových líniách. Staršia plynie v listoch medzi manželmi Karlom a Hilde počas druhej svetovej vojny. Súčasná opisuje pátranie po stratenej Line zavraždenej v Čechách, kam ušla pred výčitkami svedomia z neúmyselného činu. Kľúčom k objasneniu spletitej minulosti je Hilde a jej starostlivo uschovaná korešpondencia…

 • D: Oravská galéria, Hviezdoslavovo námestie 38

  UKRAJINA
  číta Jevgenij Libezňuk – Zmena programu vyhradená. S poľutovaním vám oznamujeme, že Jevgenij Libezňuk sa nemôže zúčastniť na Noci literatúry 2022 z rodinných dôvodov. Podujatie bude prebiehať a ste všetci srdečne vítaní. Tešíme sa na vás.

  Serhij Žadan: Internát
  Absynt, 2022
  Preklad: Ondrej Hubinský
  Hrdina príbehu o ľudskom utrpení v konflikte na východnej Ukrajine učiteľ a idealista Paša má tridsaťpäť rokov. Keď nepriateľskí vojaci napadnú susedné mesto, vyrazí tam, aby z internátu vyzdvihol synovca Sašu. Prechádza cez dediny v bojovej zóne, okolo neho vybuchujú bomby a on začína tušiť, že z tejto kaše len tak ľahko nevyviazne. Možno zázrakom… alebo v rakve.

 • E: Ateliér Luka Brase, Hviezdoslavovo námestie 1687

  ČESKO
  číta Pavol Ľorko
  Daniel Hradecký: Tři kapitoly
  Listen, 2020
  Tri jazykovo vybrúsené prózy napĺňa svedectvo o súboji jedinca s existenciou na okraji. Hrdina Gustav Dakl má svoju realitu zredukovanú na jednoduchú mapku, na ktorej má byt, obchod s vínom, byt matky a kamaráta Pařízka. Jeho myseľ má však veľmi široký záber a okrem ironického pohľadu na okolitý svet rieši aj otázky bytia.

 • F: Florinov dom, Kohútov sad

  TALIANSKO
  číta Miroslav Frindt
  Silvia Avallone: Priateľstvo
  Inaque, 2022
  Preklad: Ivana Dobrakovová
  Keby ju niekto požiadal, aby presne určila začiatok ich priateľstva, Elisa by nedokázala odpovedať. Bola to noc, keď sa Beatrice zjavila na pláži, náhle ako padajúca hviezda, so smaragdovozelenými očami, ktoré sa v tme leskli? Alebo to bolo neskôr, keď ukradli džínsy z elegantného butiku a utiekli na mopedoch? Koniec je istý: uplynulo trinásť rokov, ale spomienka stále bolí.

Plagát (PDF, 623 kB)
Program (PDF, 1 MB)