Je nás počuť

Knižnice čítali z okien, ale aj z obecných rozhlasov

Je nás počuť je nový netradičný, ale zaujímavý projekt, ktorý zrealizovali niektoré knižnice v Žilinskom kraji v závere celoslovenského Týždňa slovenských knižníc v piatok 5. marca. O čo v projekte išlo? Aby sa v jeden deň a v jednu hodinu čítalo z knižníc pre verejnosť, a to súčasných slovenských aj svetových autorov, ale aj výber z klasiky. Do projektu sa zapojili regionálne aj krajská knižnica, ale aj malé obecné knižnice, ktoré majú len pár desiatok čitateľov. Vzhľadom na pandemickú situáciu živú čítačku streamovali, zdieľali cez sociálne siete, alebo čítali do obecných rozhlasov.

Prvotný nápad sa zrodil v hlave Romana Večereka, riaditeľa Oravskej knižnice Antona Habovštiaka v Dolnom Kubíne, pričom nápad zaujal aj riaditeľky knižníc v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja. Na spoločnom stretnutí totiž hľadali možnosti podpory čítania a propagácie knižníc, ktorým súčasná situácia nepraje. A zároveň chceli vzájomne prepojiť aspoň na diaľku nielen knižnice v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, ale aj mestské a obecné knižnice.

Projekt Je nás počuť bol zaujímavý aj tým, že ponechával knižniciam voľnú ruku v spôsobe, akým budú čítať a čo budú čítať. Niektorí čítačku vysielali naživo a streamovali na internete, iní čítali do obecného rozhlasu alebo z okien knižnice. Do spoločného projektu sa zapojilo deväť knižníc, okrem organizátora – Oravskej knižnice Antona Havbovštiaka v Dolnom Kubíne, to bola Krajská knižnica v Žiline a knižnice z regiónu Oravy: Mestská knižnica v Námestove, Mestská knižnica v Trstenej, Obecná knižnica v Chlebniciach, Obecná knižnica v Liesku, Obecná knižnica v Sedliackej Dubovej, Obecná knižnica v Čimhovej a Obecná knižnica v Bzinách. Ako za organizátora povedal Roman Večerek, riaditeľ Oravskej knižnice, „niektoré knižnice museli kvôli nepriaznivej pandemickej situácii svoju účasť na poslednú chvíľu odvolať. Veríme ale, že situácia okolo Covid-19 sa natoľko zlepší, že o rok budeme môcť tento projekt urobiť slobodne, naplno a s väčším záberom pre verejnosť.“ Snom organizátorov je, aby toto podujatie oslovilo knižnice nielen v Žilinskom kraji, ale na celom Slovensku, a aby sa ich o rok nezapojilo 9, ale minimálne 99.

Pozitívne ohlasy mali organizátori aj z menších obecných knižníc, ktoré nápad nadchol. Za všetky azda vyjadrenie Jany Fukasovej z obce Čimhová, ktorá má len 40 registrovaných čitateľov, no aj napriek tomu našli dobrovoľníkov, ktorí sa rozhodli čítať do obecného rozhlasu. „Máme možnosť relácie v rozhlase nahrávať dopredu, a tak sa nám podarilo nahrať čítačky ôsmych čitateľov, ktorí čítali úryvky z kníh, ktoré sú ich obľúbenými. Nechali sme im voľnú ruku. Potom sme už všetci s napätím čakali, kedy „odbije“ 15-ta hodina a budeme môcť rozhlasovú čítačku pustiť do éteru. Neskromne môžem povedať, že v Čimhovej mohlo projekt Je nás počuť naživo počúvať všetkých 679 obyvateľov,“ zhrnula Jana Fukasová z Obecného úradu v Čimhovej a dodala, že „do tejto skvelej akcie sa určite zapojíme aj počas nasledujúcich ročníkov“. Roman Večerek za organizátorov prisľúbil, že prvý ročník nebol určite posledným: „Pozitívne reakcie verejnosti a čitateľov sú pre nás meradlom toho, že podujatie si našlo poslucháčov a divákov a na druhej strane sú aj záväzkom, aby sme o rok urobili všetko ešte lepšie.“

Podujatie Je nás počuť je len jednou z mnohých aktivít, ktorými sa chce Oravská knižnica Antona Habovštiaka priblížiť čitateľom. Už teraz pripravuje v spolupráci s osemročným Gymnáziom v Tvrdošíne a ZUŠ Ivana Ballu v Dolnom Kubíne ďalšiu novinku, podujatie „Cez okno… čítame a hráme klasiku“, kedy budú študenti pre Dolnokubínčanov naživo čítať a aj hrať vyber z klasiky.

Mgr. art. Roman Večerek
riaditeľ Oravskej knižnice Antona Habovštiaka