Projekty realizované v roku 2021

Modernizácia náučného oddelenia knižnice

Prostredníctvom projektu získala Oravská knižnica Antona Habovštiaka finančné prostriedky na nákup nových interiérových prvkov, ktoré zlepšili podmienky pre uloženie a sprístupnenie knižničného fondu a vytvorili pre používateľov knižnice potrebný komfort k štúdiu a prívetivejšie prostredie k stretávaniu sa s priateľmi či k oddychu v tichom prostredí knižnice.

„Modernizáciou prešla celá staršia časť náučného oddelenia. Od vymaľovania stien, položenia nového koberca na podlahu až po nové regály na knihy, nové stolíky, stoličky či svetlá. Naši čitatelia sa môžu tešiť aj na úplne novú relaxačno-čitateľskú zónu, kde sa môžu zastaviť a oddýchnuť si od množstva svojich povinností, nájsť si dobrú knihu, ktorých nemáme málo. Sadnúť si na pohovku a ponoriť sa do príbehov veselých, smutných, odborných, romantických či historických,“ uviedol riaditeľ knižnice Roman Večerek.

Výmenou a novým usporiadaním nábytkového vybavenia sme z pôvodného interiéru vytvorili modernejší, vzdušný a presvetlený priestor. Veríme, že naši návštevníci sa v ňom budú dobre cítiť a radi sa doň vracať.

Projekt Modernizácia náučného oddelenia knižnice podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia sumou 9 000 eur, zvyšok financovala knižnica z vlastných zdrojov.

Fond na podporu umenia

Projekt podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

KUK fest (festival knihy – umenia – kultúry)

Prvý ročník festivalu zorganizovala knižnica v dňoch 26. – 30. júla 2021 pri príležitosti 70. výročia svojho vzniku. Program sa striedavo odohrával v Oravskej knižnici a na Hviezdoslavovom námestí v Dolnom Kubíne.

Celá dramaturgia bola koncipovaná tak, aby si na svoje prišli nielen deti, ale aj dospelí čitatelia a návštevníci Oravskej knižnice. Rozhodli sme sa vyjsť spoza múrov knižnice a priniesť našu vášeň ku knihám do ulíc Dolného Kubína,“ povedal o festivale Roman Večerek, riaditeľ Oravskej knižnice.

Prvý a posledný deň festivalu KUK fest patril tvorivej dielni a tí najodvážnejší sa mohli vydať spoznávať zákutia Oravskej knižnice. Návštevníci mali možnosť objaviť tajné zákutia, do ktorých sa bežný čitateľ len tak nedostane.

V utorok 27. 7. 2021 sa podujatie prenieslo na Hviezdoslavovo námestie, kde poctil Dolný Kubín svojou prítomnosťou slovenský spisovateľ Braňo Jobus. Okrem jeho spisovateľskej duše, mohli účastníci spoznať aj tú hudobnú. Od 18:00 sa ozývali naprieč celým dolnokubínskym námestím melódie jeho hudobno-priemyselnej skupiny hrajúcej priemyselný folklór nazývanej Vrbovskí víťazi.

Letná terasa knižnice sa v stredu večer premenila na kino pod holým nebom. Diváci sa spoločne vydali na dobrodružnú cestu za kráľom trollov, na ktorej stretli množstvo príšer, mágie a objavili veľa kúzelných miest. „Boli sme milo prekvapení takým veľkým záujmom o premietanie v našej knižnici. Veríme, že to nebolo posledné letné kino na našej novej terase,“ povedal riaditeľ knižnice Roman Večerek.

Štvrtkový program bol ozaj plný kníh, umenia a kultúry. Od rána mohli v sebe návštevníci prebudiť kreatívnu dušu na tvorivom plenéri s Miroslavom Knapom a Danielom Marčekom. O 14:00 prišla na pódium spisovateľka Gabriela Futová, ktorá okrem autorskej čítačky a besedy, pokrstila na dolnokubínskom námestí svoju novú knihu s názvom O chlapcovi, ktorý rozumel psom. Pani Futová odchádzala z festivalu aj so živým štvornohým darčekom.

Diváci si o 15:00 vychutnali bábkovú inscenáciu bratislavského divadla Trieska s názvom Košatý príbeh o strome, na motívy knihy Strom od Alexandry Salmely. Spoločne sa vydali na cestu do večne rozpálenej pustatiny. Scéna a bábky vznikli z odpadu, prírodného materiálu a vecí, ktoré dostali druhú šancu.

Bábky o 16:00 vystriedal Stano Mečiar so svojou show a na námestí urobil poriadny cirkus. Vystúpenie slovenského rekordmana v žonglovaní a účastníka televíznej show Československo má talent s úžasom pozerali nielen deti, ale aj dospelí diváci.

V podvečerných hodinách prišli na rad besedy. Prvá niesla názov Knihy a ich prekvapenia a bola s publicistom, literárnym znalcom a vášnivým čitateľom Dadom Nagyom. O novej knihe so židovskou tematikou O Haninej hviezde porozprával dolnokubínsky rodák Miro Frindt a piesne oravského pesničkára Roba Huleja zakončili štvrtý deň festivalu KUK fest.

Teraz po skončení môžem s potešením skonštatovať, že prvý ročník sa naozaj vydaril, o čom svedčia reakcie účastníkov, ale aj účinkujúcich. Verím, že ďalší ročník, ktorý už teraz pomaly chystáme, bude rovnako úspešný. Chcem poďakovať všetkým divákom, ale, samozrejme, aj podporovateľom, dobrovoľníkom a kolegom, bez ktorých by sa nám určite nepodaril dosiahnuť tento ročník festivalu na takú úroveň aj napriek neľahkej dobe,“ zhodnotil prvý ročník dolnokubínskeho festivalu KUK fest riaditeľ Oravskej knižnice Roman Večerek.

HLAVNÝ PARTNER PROJEKTU
Fond na podporu umenia

Projekt podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

Nákup knižničného fondu (2021)

Fond na podporu umenia podporil v roku 2021 našu organizáciu aj v programe Akvizícia knižníc, ktorý je zameraný na doplňovanie knižničných fondov. Prostredníctvom projektu Nákup knižničného fondu (2021) sa nám podarilo získať finančné prostriedky vo výške 10 000 eur, čiastkou 1 112 € sa na realizácii projektu podieľal náš zriaďovateľ, Žilinský samosprávny kraj.

Od septembra 2021 do marca 2022 sme za celkovú sumu 11 112 eur nakúpili spolu 1 040 zaujímavých knižných titulov, ktoré rozšírili a skvalitnili ponuku jednotlivých oddelení knižnice. Najviac nových kníh, až 430, pribudlo na oddelení beletrie, náučnú literatúru pre dospelých doplnilo 254 noviniek a návštevníkov oddelenia pre deti a mládež potešilo 356 kusov aktuálnych publikácií.

Viac než 20 % z pridelenej podpory bolo vyčlenených na nákup kníh vydaných s podporou fondu alebo publikácií vydaných organizáciami v zriaďovateľskej pôsobnosti Ministerstva kultúry SR.

Fond na podporu umenia

Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.