Projekty realizované v roku 2022

(Ne)obyčajné stretnutia s literatúrou (2022)

Po dvojročnej pandemickej prestávke sa v roku 2022 už po siedmykrát uskutočnil projekt Oravskej knižnice Antona Habovštiaka v Dolnom Kubíne s názvom (Ne)obyčajné stretnutia s literatúrou (2022). Projekt prebiehal od mája do decembra 2022 a podobne ako predchádzajúce ročníky i tento priniesol pestré spektrum aktivít, ktoré boli zamerané prevažne na deti a mládež, v menšej miere i na širokú verejnosť.

Nosnú a zároveň najobľúbenejšiu časť projektu už tradične tvorili stretnutia s tvorcami kníh – spisovateľmi i ilustrátormi, ktoré boli prevažne venované detskému publiku. V priestoroch knižnice sa postupne predstavilo deväť autorov. Sériu besied pre deti odštartovalo stretnutie so spisovateľkou Katarínou Škorupovou. Po nej k nám zavítali básnik Valentín Šefčík a autorka kníh pre dospelých čitateľov i pre deti a mládež Lena Riečanská, ktorá sa okrem detského publika predstavila i širokej verejnosti. Pred letnými prázdninami sme ešte u nás privítali Renátu Matúškovú, ktorej povesti poznajú deti okrem knižných vydaní aj prostredníctvom časopisu Fifík. Milovníci detektívok si prišli na svoje počas dvoch besied s bývalým policajným plukovníkom Petrom Šloserom – svoju tvorbu predstavil stredoškolskej mládeži i verejnosti. Ďalšími našimi hosťami boli výtvarníci a ilustrátori Peter Uchnár, Martin Kellenberger, Stanislav Lajda a v novembri sa ako posledná uskutočnila beseda s autorkou literatúry pre deti Katarínou Mikolášovou.

Projekt ponúkol aj hodiny hlasného a zážitkového čítania, čitateľské, literárne a výtvarné dielne pre deti a mládež pod vedením našich knihovníčok. Okrem toho sa sme pre deti prvého stupňa prichystali štyri ucelené workshopy z programu neziskovej organizácie Osmijanko, zamerané boli na rozvoj čitateľských zručností a fantázie. Workshopy viedla bábkoherečka Sidi Féderová, ktorá prostredníctvom dramatizovaného čítania knižky Mareka Vadasa a Daniely Olejníkovej „Krutá Marta“ hľadala s deťmi odpovede na otázky – Je každá hra skutočne hrou? Dá sa hrou niekomu ublížiť? Ako sa hrať, aby sa hra premenila na radostný zážitok? Súčasťou programu bolo interaktívne predstavenie Priateľ na tri, inšpirované knihou Kláry Jarunkovej „O Psovi, ktorý mal chlapca“, pri príležitosti 100. výročia narodenia spisovateľky.

V rámci projektu zorganizovala knižnica ďalší ročník literárno-vedomostnej súťaže Knižný Vševedko, ktorá je určená pre žiakov 4. a 5. ročníka ZŠ. Dňa 3. novembra 2022 sa v Oravskej knižnici Antona Habovštiaka v Dolnom Kubíne uskutočnilo krajské kolo súťaže. Dvanásť finalistov, najúspešnejších riešiteľov jednotlivých regionálnych kôl, reprezentovalo zároveň aj svoju knižnicu – Krajskú knižnicu v Žiline, Kysuckú knižnicu v Čadci, Liptovskú knižnicu Gašpara Fejérpataky-Belopotockého v Liptovskom Mikuláši a Oravskú knižnicu Antona Habovštiaka v Dolnom Kubíne. Prvé dve miesta obsadili zástupcovia Krajskej knižnice v Žiline – zvíťazil Ján Hamara, druhá skončila Alžbeta Zacharová. Na tretej priečke sa umiestnil člen tímu domovskej Oravskej knižnice Jakub Vankúš. Podujatie spestrila tvorivá dielňa pod vedením keramikárky Viery Šinalovej a záverečnou odmenou pre účastníkov súťaže bola beseda s autorkou literatúry pre deti Katarínou Mikolášovou.

Podobne ako v predchádzajúcich ročníkoch aj teraz sme pre návštevníkov jednotlivých podujatí pripravili záložky do kníh s medailónmi o piatich slovenských autoroch a ich tvorbe, ktorá sa nachádza vo fonde knižnice. Tentoraz to boli Gabriela Futová, Branislav Jobus, Juraj Martiška, Martina Matlovičová a oravský autor Jozef Medard Slovík.

Oravská knižnica Antona Habovštiaka v Dolnom Kubíne chce touto cestou poďakovať všetkým, ktorí sa aktívne podieľali na realizácii projektu.

HLAVNÝ PARTNER PROJEKTU

Fond na podporu umenia

Projekt podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

KUK fest (festival knihy – umenia – kultúry)

Druhý ročník festivalu priniesol v dňoch 20. – 25. júna 2022 priaznivcom slovenskej literatúry a kultúry bohatý multižánrový program, ktorý bol koncipovaný tak, aby si na svoje prišli návštevníci všetkých vekových kategórií. Rovnako ako minulý rok aj tentoraz sa program striedavo odohrával v Oravskej knižnici a na Hviezdoslavovom námestí v Dolnom Kubíne.

Podujatie odštartovali tvorivé dielne v knižnici. Deti si vytvorili vlastný odznak, pomocou rôznych výtvarných techník stvárňovali obľúbených knižných hrdinov alebo si mohli vyrobiť originálnu knižnú záložku z papiera. Nielen detským záujemcom bola určená ďalšia festivalová aktivita – komentovaná prehliadka knižnice KnihoMila pozýva, počas ktorej ich naša knižná moľa KnihoMila previedla tajnými zákutiami knižnice. Vyvrcholením programu lokalizovaného v knižnici bola vernisáž výstavy oravského umelca, výtvarníka a ilustrátora Miroslava Knapa – Maľba : ilustrácia : grafika : exlibris.

Vo štvrtok a v piatok sa festivalové aktivity presunuli na Hviezdoslavovo námestie. Ako prvá sa na pódiu predstavila Vanda Rozenbergová, autorka kníh o Websterovcoch, a detskému publiku bola určená aj beseda s Kristínou Baluchovou, známou zo série dobrodružstiev Kapitána Padáka. Besedy pre širokú verejnosť uviedlo vystúpenie skupiny Fringia. Ukážku bojového umenia a prehliadku historických tancov okorenili výstrelom z dela, ktorý zároveň otvoril hlavný program festivalu. Jeho súčasťou boli ďalšie dve stretnutia s autormi kníh – s filmovou režisérkou, scenáristkou a spisovateľkou Marianou Čengel Solčanskou a s významným slovenským autorom a publicistom Michalom Hvoreckým, ktorý absolvoval jedno stretnutie aj so študentmi gymnázia. Na pódiu sa tiež prezentovali dvaja nominanti na cenu Anasoft litera 2022, Vanda Rozenbergová s knihou Zjedol som Lautreca a Lukáš Onderčanin s dielom Utópia v Leninovej záhrade. O knihách sa besedovalo aj s mímom Vladom Kulíškom, autorom knihy Od Vietnamu po Čínu, a tiež s publicistom a recenzentom Ľubom Jaškom. Stretnutia moderoval známy literárny publicista Dado Nagy. Členovia výtvarného klubu OZ Inšpirácie zachytávali festivalovú atmosféru záznamovými ilustráciami.

Multižánrovosť festivalu podčiarklo pantomimické predstavenie míma Vlada Kulíška a hudobníka Vlada Martinka, ktoré zabavilo všetky vekové kategórie. Detskí diváci si prišli na svoje počas bábkovej inscenácie Divadla na hojdačke Kedy stromy spievajú, kde boli aktuálne ekologické témy podané s patričnou dávkou humoru a s veselými pesničkami. Všetkých zaujala Show Drsňošov – najdrsnejšia show na svete v podaní zoskupenia Duo Kyseli Krastafci. Komediálne a interaktívne akrobatické predstavenie balansujúce medzi hlbokým a plytkým humorom sa postaralo o skvelú zábavu každého diváka. V programe nechýbalo ani orientálne tanečné vystúpenie oceňovaného umeleckého zoskupenia Orientalico. Pri tanci na reprodukovanú i živú hudbu využívali zaujímavé rekvizity ako závoj, rôzne vejáre či šable a do svojich tanečných choreografií zapájali aj prítomné publikum.

Záver obidvoch dní na námestí patril hudobným vystúpeniam. Koncert kapely zdravotných klaunov Červený nos „Bä“ popretkávaný rozprávaním o knihe skutočných príbehov z nemocníc ukončil štvrtkový program. Piatok vyvrcholil vystúpením skupiny Sto múch. Ich ekologický funky-underground, v ktorom dominovali horehronsko-podpolianske vplyvy, dostal do varu malých i veľkých návštevníkov.

Program festivalu spestrila výstava fotografií oravských fotografov z prvého ročníka festivalu na kolonádovom moste, pantomimické predstavenie Vlada Kulíška v uliciach mesta, výtvarnícky plenér pod vedením Miroslava Knapa, prezentácia činnosti skautov či burza kníh. Súčasťou programu bol tiež rozhovor s bývalým europoslancom Miroslavom Mikolášikom o rozdielnosti v európskej kultúre. V sobotu podvečer sa festival presunul na letnú terasu knižnice, kde sa KUK fest 2022 skončil premietaním filmu Mariany Čengel Solčanskej Láska na vlásku.

Ďakujeme všetkým priateľom, dobrovoľníkom a partnerom za pomoc a spoluprácu pri realizácii projektu.

HLAVNÝ PARTNER PROJEKTU

Fond na podporu umenia

Projekt podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

Nákup knižničného fondu (2022)

V roku 2022 sme získali dotáciu z Fondu na podporu umenia aj prostredníctvom programu Akvizícia knižníc, ktorý sa zameriava na doplňovanie knižničných fondov. Projekt s názvom Nákup knižničného fondu (2022) podporil fond sumou 8500 eur, čiastkou 945 eur sa na jeho financovaní podieľala Oravská knižnica Antona Habovštiaka v Dolnom Kubíne.

Za šesť mesiacov na prelome rokov 2022 a 2023 sme rozšírili a obohatili ponuku na jednotlivých oddeleniach knižnice o 883 zaujímavých knižných noviniek. Najviac nových kníh, až 358, pribudlo na oddelení beletrie, náučnú literatúru pre dospelých sme doplnili o 170 titulov a fond oddelenia pre deti a mládež sa rozrástol o 355 knižiek.

Viac než 24 % z pridelenej podpory bolo vyčlenených na nákup kníh vydaných s podporou fondu alebo publikácií vydaných organizáciami v zriaďovateľskej pôsobnosti Ministerstva kultúry SR.

HLAVNÝ PARTNER PROJEKTU

Fond na podporu umenia

Projekt podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.