Projekty realizované v roku 2022

(Ne)obyčajné stretnutia s literatúrou (2022)

Po dvojročnej pandemickej prestávke sa v roku 2022 už po siedmykrát uskutočnil projekt Oravskej knižnice Antona Habovštiaka v Dolnom Kubíne s názvom (Ne)obyčajné stretnutia s literatúrou (2022). Projekt prebiehal od mája do decembra 2022 a podobne ako predchádzajúce ročníky i tento priniesol pestré spektrum aktivít, ktoré boli zamerané prevažne na deti a mládež, v menšej miere i na širokú verejnosť.

Nosnú a zároveň najobľúbenejšiu časť projektu už tradične tvorili stretnutia s tvorcami kníh – spisovateľmi i ilustrátormi, ktoré boli prevažne venované detskému publiku. V priestoroch knižnice sa postupne predstavilo deväť autorov. Sériu besied pre deti odštartovalo stretnutie so spisovateľkou Katarínou Škorupovou. Po nej k nám zavítali básnik Valentín Šefčík a autorka kníh pre dospelých čitateľov i pre deti a mládež Lena Riečanská, ktorá sa okrem detského publika predstavila i širokej verejnosti. Pred letnými prázdninami sme ešte u nás privítali Renátu Matúškovú, ktorej povesti poznajú deti okrem knižných vydaní aj prostredníctvom časopisu Fifík. Milovníci detektívok si prišli na svoje počas dvoch besied s bývalým policajným plukovníkom Petrom Šloserom – svoju tvorbu predstavil stredoškolskej mládeži i verejnosti. Ďalšími našimi hosťami boli výtvarníci a ilustrátori Peter Uchnár, Martin Kellenberger, Stanislav Lajda a v novembri sa ako posledná uskutočnila beseda s autorkou literatúry pre deti Katarínou Mikolášovou.

Projekt ponúkol aj hodiny hlasného a zážitkového čítania, čitateľské, literárne a výtvarné dielne pre deti a mládež pod vedením našich knihovníčok. Okrem toho sa sme pre deti prvého stupňa prichystali štyri ucelené workshopy z programu neziskovej organizácie Osmijanko, zamerané boli na rozvoj čitateľských zručností a fantázie. Workshopy viedla bábkoherečka Sidi Féderová, ktorá prostredníctvom dramatizovaného čítania knižky Mareka Vadasa a Daniely Olejníkovej „Krutá Marta“ hľadala s deťmi odpovede na otázky – Je každá hra skutočne hrou? Dá sa hrou niekomu ublížiť? Ako sa hrať, aby sa hra premenila na radostný zážitok? Súčasťou programu bolo interaktívne predstavenie Priateľ na tri, inšpirované knihou Kláry Jarunkovej „O Psovi, ktorý mal chlapca“, pri príležitosti 100. výročia narodenia spisovateľky.

V rámci projektu zorganizovala knižnica ďalší ročník literárno-vedomostnej súťaže Knižný Vševedko, ktorá je určená pre žiakov 4. a 5. ročníka ZŠ. Dňa 3. novembra 2022 sa v Oravskej knižnici Antona Habovštiaka v Dolnom Kubíne uskutočnilo krajské kolo súťaže. Dvanásť finalistov, najúspešnejších riešiteľov jednotlivých regionálnych kôl, reprezentovalo zároveň aj svoju knižnicu – Krajskú knižnicu v Žiline, Kysuckú knižnicu v Čadci, Liptovskú knižnicu Gašpara Fejérpataky-Belopotockého v Liptovskom Mikuláši a Oravskú knižnicu Antona Habovštiaka v Dolnom Kubíne. Prvé dve miesta obsadili zástupcovia Krajskej knižnice v Žiline – zvíťazil Ján Hamara, druhá skončila Alžbeta Zacharová. Na tretej priečke sa umiestnil člen tímu domovskej Oravskej knižnice Jakub Vankúš. Podujatie spestrila tvorivá dielňa pod vedením keramikárky Viery Šinalovej a záverečnou odmenou pre účastníkov súťaže bola beseda s autorkou literatúry pre deti Katarínou Mikolášovou.

Podobne ako v predchádzajúcich ročníkoch aj teraz sme pre návštevníkov jednotlivých podujatí pripravili záložky do kníh s medailónmi o piatich slovenských autoroch a ich tvorbe, ktorá sa nachádza vo fonde knižnice. Tentoraz to boli Gabriela Futová, Branislav Jobus, Juraj Martiška, Martina Matlovičová a oravský autor Jozef Medard Slovík.

Oravská knižnica Antona Habovštiaka v Dolnom Kubíne chce touto cestou poďakovať všetkým, ktorí sa aktívne podieľali na realizácii projektu.

HLAVNÝ PARTNER PROJEKTU

Fond na podporu umenia

Projekt podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

KUK fest (festival knihy – umenia – kultúry)

Projekt priniesol v dňoch 20. – 25. júna 2022 priaznivcom slovenskej literatúry a umenia bohatý multikultúrny program. Začiatok festivalu sa odohrával v Oravskej knižnici a patril tvorivým dielňam pre deti, pričom tí najodvážnejší sa mohli vydať spoznávať nesprístupnené zákutia Oravskej knižnice. Širokej verejnosti bola určená vernisáž výstavy oravského umelca Miroslava Knapa – Maľba : ilustrácia : grafika : exlibris. Hlavný program prebiehal vo štvrtok a piatok na Hviezdoslavovom námestí v Dolnom Kubíne, kde na publikum čakala séria autorských besied so spisovateľmi a literárnymi kritikmi. Na pódiu sa postupne predstavili Vanda Rozenbergová, Mariana Čengel Solčanská, Vlado Kulíšek, Kristína Baluchová, Ľubo Jaško, Lukáš Onderčanin a Michal Hvorecký. Počas besied s autormi členovia výtvarného klubu OZ Inšpirácie zachytávali festivalovú atmosféru záznamovými ilustráciami. Bohatý sprievodný program odštartovala ukážka bojového umenia zoskupenia Fringia, divákov pobavil Smetiak – predstavenie míma Vlada Kulíška a hudobníka Vlada Martinka, a tiež koncert kapely zdravotných klaunov Červený nos „Bä“. Deti si prišli na svoje počas predstavenia Divadla na hojdačke Kedy stromy spievajú, všetkých zaujala Show Drsňošov – najdrsnejšia show na svete, účastníkov roztancovalo umelecké zoskupenie Orientalico a zaspievať si mohli počas vystúpenia skupiny Sto múch. Program festivalu spestrila aj výstava fotografií oravských fotografov z prvého ročníka festivalu na kolonádovom moste, pantomimické predstavenie Vlada Kulíška v uliciach mesta, výtvarnícky plenér pod vedením Miroslava Knapa, ako aj prezentácia činnosti skautov, beseda s Miroslavom Mikolášikom a burza kníh. V sobotu podvečer festival zakončilo premietanie filmu Láska na vlásku.

HLAVNÝ PARTNER PROJEKTU

Fond na podporu umenia

Projekt podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.